Evreni Genişleten İkinci Bir Enerji Türü Var

Yüz yıllardır devam eden astronomi bilgisi gösterdi ki büyük patlamanın ardından ortaya çıkan karanlık ve gizli bir enerji evrenin genişlemesine sebep oluyor. Büyük patlamadan 300 bin yıl sonra evrenin genişlemeye başladığını savunan bilim insanları kara deliklerin bu enerjiden ibaret olduğunu iddia ediyor. Işık dahil tüm enerji türlerini yok edip karanlığa ve yok oluşa iten gücün gelecekte tüm evreni içine çekip yokluğa veya diğer bir ifade ile insanların henüz keşfedemediği farklı bir aleme çekeceğine inanılıyor.

Bilim insanları bu durumun doğruluğunu öğrenmek için gözlem teleskoplarının verilerini yıllardır saklıyordu, geçmiş yıllarda bu kadar büyük verileri analiz etme imkanı olmadığı için, yeni analiz teknikleri ile farklı tezler de ortaya atılıyor. Örneğin Şili’deki Atacama Kozmoloji Teleskobu (ACT) tarafından 2013 ve 2016 yılları arasında toplanan verilere bakılırsa evrenin genişlemesine sebep olan farklı bir enerji türü daha var ve bu insanlar tarafından yıllardır farkedilemedi.

Eğer bu doğruysa yıllardır kullanılan fizik kurallarında çağ atlatacak değişiklikler yapılması gerekecek. Henüz kimsenin akıl edemediği farklı yöntemleri deneme fırsatı bulabilmeyi uman bilim insanlarının hepsi aynı görüşte değil elbette. Paris Astrofizik Enstitüsü’nde bir kozmolog olan Silvia Galli, “Bunu yeni bir fiziğin keşfi olarak almak için dikkatli olmak için birçok neden var” diyor. Aynı şekilde New York’taki Columbia Üniversitesi’nde kozmolog olan Colin Hill, “Eğer bu gerçekten doğruysa – erken Evren gerçekten erken karanlık enerjiye sahipse – o zaman güçlü bir sinyal görmeliyiz” diyor.

CMB Haritalama


Hem ACT hem de Güney Kutbu Teleskobu, bazen Büyük Patlama’nın ardından gelen parıltı olarak tanımlanan ilkel radyasyon olan kozmik mikrodalga arka planının (CMB) haritasını çıkarmak için tasarlanmıştır. SPK, kozmologların Evren anlayışının temel direklerinden biridir. Araştırmacılar, SPK’daki ince varyasyonları gökyüzü boyunca haritalayarak, ‘standart kozmoloji modeli’ için ikna edici kanıtlar buldular. Bu model, üç ana bileşen içeren bir Evrenin evrimini tanımlar: karanlık enerji; galaksilerin oluşumunun birincil nedeni olan eşit derecede gizemli karanlık madde; ve Evrenin toplam kütlesinin ve enerjisinin %5’inden daha azını oluşturan sıradan madde.

Mevcut en son teknolojiye sahip SPK haritaları, Avrupa Uzay Ajansı’nın 2009 ve 2013 yılları arasında aktif olan Planck misyonu tarafından sağlandı. Planck verilerine dayanan hesaplamalar – standart kozmoloji modelinin doğru olduğunu varsayarak – Evrenin tam olarak ne kadar hızlı olduğunu tahmin ediyor. şimdi genişlemeli. Ancak son on yılda, süpernova patlamalarının gözlemlerine ve diğer tekniklere dayanan bu genişlemenin giderek daha doğru ölçümleri, %5–10 daha hızlı olduğunu buldu 3 .

Evren ne kadar hızlı genişliyor? Kozmologların kafası daha da karıştı

Teorisyenler, bu farkı açıklayabilecek standart modelde çok sayıda değişiklik önerdiler. İki yıl önce, Maryland, Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi’nden kozmolog Marc Kamionkowski ve işbirlikçileri, standart model 4 için fazladan bir bileşen önerdiler . Onların ve diğer ekiplerin birkaç yıldır üzerinde çalıştıkları bir fikri daha kesin hale getiren “erken karanlık enerjileri”, Büyük Patlama’dan birkaç yüz bin yıl sonra sönmeden önce Evrene nüfuz eden bir tür sıvı olacaktı. Kamionkowski, “Bu zorlayıcı bir argüman değil, ancak işe yarayabileceğimiz tek model bu” diyor.

Erken karanlık enerji, ‘sıradan’ karanlık enerjinin şu anda yaptığı gibi, hızlandırılmış bir genişlemeye neden olacak kadar güçlü olmazdı. Ancak Büyük Patlama’dan ortaya çıkan plazmanın, aksi takdirde olduğundan daha hızlı soğumasına neden olurdu. Bu, CMB verilerinin nasıl yorumlanması gerektiğini etkileyecektir – özellikle, ses dalgalarının gaza soğumadan önce plazmada ne kadar uzağa gidebildiğine dayanan Evrenin yaşı ve genişleme hızı ölçümleri söz konusu olduğunda. Planck ve benzeri gözlemevleri, bu tür hesaplamaları yapmak için bu geçişten sonra gökyüzünde kalan özellikleri kullanır.

En son iki çalışma, ACT’nin SPK’nın kutuplaşmasına ilişkin haritasının, erken karanlık enerjiyi içeren bir modele standart olandan daha iyi uyduğunu buldu. Hill, SPK’nın erken karanlık enerji modeli ve ACT verileri temelinde yorumlanmasının, Evrenin şu anda 12,4 milyar yaşında olduğu, standart model kullanılarak hesaplanan 13,8 milyar yıldan yaklaşık %11 daha genç olduğu anlamına geleceğini söylüyor. Buna uygun olarak, mevcut genişleme, standart modelin öngördüğünden yaklaşık %5 daha hızlı olacaktır – bugün gökbilimcilerin hesapladıklarına daha yakın.

Kaynak – https://www.nature.com/articles/d41586-021-02531-5

Muhammet hakkında 2575 makale
Yerelbt.com kurucusu , yöneticisi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*