Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 315 0

Facebook Video Yayınları İçin Harekete Geçti

Facebook AV1 video sıkıştırma teknolojisini kullanacağını açıkladı

Son günlerde bilgi güvenliğinin ihlal edilmesiyle gündeme gelen Facebook kullanıcı deneyimini arttırmak için çalışmalarına devam ediyor. Kullanıcıların video paylaşımlarını daha hızlı yükleyip kaliteli izleyebilmesi için AV1 teknolojisini kullanacağını açıklayan Facebook kullanıcıların tüm videoları hızlıca profilde görüntülemesi gerektiğini bekirtiyor.

Google, Amazon, Cisco, Mozilla ve Microsoft tarafından kurulan, 2017 yılında ise Apple ve Facebook’un da katıldığı Alliance for Open Media konsorsiyumu tarafından geliştirilen AV1 video sıkıştırma teknolojisi Facebook suncularını yoracağı için sunucu geliştirmesi de kaçınılmaz gibi görünüyor. İnstagram , Whatsapp ve Twitter gibi büyük rakipler karşısında ismini korumak isteyen Facebook 2017 yılında ciddi reklam gelirleri elde etmişti. Şuan yalnızca Mozilla Firefox tarafından desteklenen AV1 teknolojisinin Chorme ve Opera tarafından ne zaman destekleneceği belli değil.

Facebook’tan Daniel Baulig ve Yu Liu, kaleme aldıkları blog yazısında “Büyük web tarayıcıları AV1 desteği kazandıklarında Facebook bu teknolojiyle sıkıştırılmış daha fazla video yayınlamaya başlayacak.” dedi.