Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 105 0

Facebook Viewpoints

Şu sıralar hangi teknoloji firmasına bakarsanız bakın yapay zeka geliştirme grupları kuruyor. Yerli yapay zeka, nesnelerin interneti, veri analizleri, big data, sinirsel öğrenme vs vs. uzayıp gider. Gelişmekte olan ülkeler yapay zekayı yerli imkanlarla oluşturmak için uğraşırken yapay zekayı çok önce kuran büyük firmalar son rötuşlarını yapıyor. Bu firmalardan biri de dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook

Yapay zekanın gerçek bir insan gibi konuşabilmesi için milyonlarca insanın sesine ihtiyaç duyuluyor. Farklı ses tonları, bölgelere göre değişen diller ve şiveler yapay zeka tarafından analiz edilecek ve hangi bölgede kullanılması gerekiyorsa o bölgenin diline göre, o bölgede konuşulan şiveye göre konuşacak. Yapay zekayı profesyonel bir konuşma asistanına çevirmek için Facebook insanların seslerini para ile satın almaya başladı.

Facebook, pronunciations adını verdiği yeni proje ile Facebook uygulamasını kullanan gönüllü kullanıcılardan ses kayıtlarını para ile satın alacak ve elde edilen ses kayıtları yapay zeka veri merkezine iletilecek. Elde edilen milyonlarca ses tonu ve cümle yapay zeka tarafından analiz edilerek bölge için en uygun dil ve şive belirlenecek. Şimdilik sadece ABD’de devreye alınan proje gelecekte tüm dünyaya yayılacak.

Viewpoints pazar araştırması uygulamasında “Pronunciations” adlı yeni bir programın bir parçası  olarak ses kayıtlarını gönderen kullanıcılar programa dahil olmayı başardıklarında Hey Portal uygulamasına erişerek arkadaş listesinden 10 kişi daha ekleyecek. Eklenen 10 kişi de Pronunciations kapsamına girdiğinde her kişi 10 kişiyi davet etme hakkına sahip olacak. Viewpoints üzerinden alınacak puana göre para ödeyecek olan Facebook, Viewpoints ta 1000 puan biriktirene Paypal üzerinden 5 Dolar ödeyecek. ABD için büyük bir para olmasa da dolar üzerinden yapılan ödeme farklı ülkelerde ciddi paralar anlamına gelecek. Uygulamanın diğer ülkelerde ne zaman devreye alınacağına dair henüz bir bilgi bulunmamaktadır.

Kendin ve sevdiklerin için evde kal, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan 14 Kuralına harfiyen uy. Hayat eve sığar.


#edvdekal #hayatevesıgar