Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 188 0

Favipiravir TÜBİTAK’ta Üretildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantı’sının ardından yaptığı açıklamada,”Hekimlerimizin Kovid-19 tedavisinde etkin şekilde kullandığı Favipiravir isimli ilacı TÜBİTAK çatısı altında çalışan bilim insanlarımız kendi sentezimizle üretmeyi başardı. Sağlık Bakanlığımızın ruhsat sürecinin tamamlanmasının ardından ilaç kullanıma sunulacaktır”
ifadelerini kullandı.

Japonlar tarafından geliştirilen Favipiravir adlı ilaç Tübitak tarafından kendi sentezlerimizle üretilebildi. 2014 yılından beri Japonya’da ve bazı ülkelerde satışta olan ilaç Koronavirüs tedavisinde başarılı sonuçlar veriyor. İlacın Koronavirüs’e karşı etkili olduğu Çin tarafından doğrulandı.

Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Direktörü Zhang Xinmin, Japonya’da 2014 yılında klinik tedavilerde kullanımı onaylanan Favipiravir’in Kovid-19 hastalarının tedavisinde etkili olduğunun gözlemlendiğini, klinik deneylerde herhangi bir olumsuz reaksiyona rastlanmadığını belirtti. Zhang, basına yaptığı açıklamada, Shenzhen kentinde 80 hastanın tedavisinde yapılan klinik deneylerde, Favipiravir ilacı verilen 35 kişinin durumunun diğer 45 kişiye kıyasla hızla negatife döndüğünün tespit edildiğini söyledi.İlacın, durumu hafif olan veya çok ağır olmayan hastalarda tedavi süresini 11 günden 4 güne kadar düşürebildiği belirtildi.Wuhan kentinde yapılan deneylerde de aynı ilacın hastaların yüksek ateşli olduğu ortalama süreyi 4,2 günden 2,5 güne indirdiği ifade edildi. İlacın, Kovid-19 hastaları üzerinde bir yan etkisinin de görülmediği vurgulandı.