Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Otomotiv 428 0

Ford Mondeo Mk2 Kapı Kilit Sorunu

Mondeo Mk2 Kapılar geri açılıyor ?

Ford Mondeo Kapı Kilit Sorunu

Mondeo mk2 kapı kilit sorunu

97 – 98 Mondeo Kapı Kilidi Sorunu

Sorun : Kapıyı kilitlemek istediğimde önce kilitleniyor daha sonra geri açılıyor.

Yorum: Momdeo Mk2 lerde iki li kilit sistemi vardır. Yani araç kapıları kilitlendikten sonra içerden de dışardan da açılmaz. Aracınızın kapılarından herhangi birinin kilit motoru veya swichlerinde arıza varsa araç kapıların birini kilitli değil olarak görür ve emniyetsiz kilitleme söz konusu olduğu için tüm kapıları geri açar.

Çözüm : Aracı kilitlediğinizde hangi kapıdan motor sesi gelmediğini analiz edin, kapılardan birinde motor sesi duymuyorsanız arızanız kilit motorudur. Eğer tüm kapılardan motor sesi geliyor ama tekrar geri açıyorsa kapı swichlerinde arıza vardır.

1 – Kapılardan herhangi birinden motor sesi gelmiyorsa; o kapının kilidini sökün, kilit bir sabit perçin ile kapatılmıştır. Kilidi sökebilmek için tek sabit perçini spiral veya taşlama ile silerek boşa çıkarmalısınız. Daha sonra kilit tırnaklarını boşlayarak kilidi ortadan ikiye yarabilirsiniz. Kilidin içinde çıkabilir tek bir parça vardır ve içerisinde 3 swich ile bir adet kilit motoru bulunur. Kilit motorunu 7 küçük vida tutar. Bu vidaları söktüğünüzde kilit motoruna ulaşabilirsiniz. Standart bir motor olduğu için herhangi bir elektrikçiden motoru alıp yenisi ile değiştirerek sorunu giderebilirsiniz.

2 – Kapıların hepsinden ses geliyor ama kapılar geri açılıyorsa; bu durumda kapı kilitlerinizin herhangi birinde swich arızası vardır. Hangi kilidin arızalı olduğunu anlamak için her kilidin swichlerini tek tek kontrol etmeniz gerekebilir. Arızalı kilidi bulmak için tek tek kilitlerin fişlerini çıkarıp deneyebilirsiniz. Bağlı 3 kilitten herhangi biri arızalı ise 3 kilit bile olsa kapılarınız geri açılacaktır.

Swich arızalarında yaşanan genel sorun uzun zamandır çalışan swichlerin dokunduğu noktalarda kendilerine ait bir fereze oluşmasıdır. Oluşan bu frezeyi bir şekilde doldurup veya swich kafasını doldurarak swich in açılıp kapanmasını sağlayabilirsiniz. Araya koyacağınız bir pet şişe parçası bile sizi yüzlerce tl den kurtarabilir.

Aşağıda mk2 için fiş örneği verilmiştir. Kilit motoru uçları resimdeki gibidir. Bu uçlara elektrik vererek motorun çalışıp çalışmadığını anlayabilirsiniz. Bu uçlara 12v verirken kısa dokundurmalar şeklinde vermeniz önerilir çünkü dişli takımı plastiktendir.

Yapılan testte motor çalışıyorsa ama fiş bağlıyken kilitten motor sesi gelmiyorsa merkezi kilit sisteminden gelen kablo hattında sorun olabilir. Sorunun hatta veya merkezi kilit sisteminde olup olmadığını anlamak için gösterilen pinlere kilitleme esnasında 12 volt pulse geliyor mu kontrol edilir. Pulse gelmiyorsa hat kontrol edilerek sorun giderilebilir.

Kilit sökme konusunda bu kaynak ta faydalı olabilir;

https://muhtesem2tr.blogspot.com/2017/08/arac-aldgmdan-beri-kumandadan-kilitleme.html