Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Otomotiv 43 0

FORD OTOMATİK CAM ARIZASI

Bu yazı 98 Mondeo MK2’de yaşanan bir otomatik cam arızasının çözümü sonrası oluşturulmuştur. 98 yılı Mondeo MK2 lerle aynı sistemi kullanan tüm araçlar için arıza çözüm teknikleri geçerli olacaktır.

Mondeo MK2 lerin otomatik cam düzeneği üç ana bileşene ayrılır.

1 – Anahtar

2 – Kontrol Ünitesi

3 – Cam motoru

Yukarıda belirtilen üç ana üniteyi elektrik kabloları tamamlar. Sistem özetle şöyle çalışır.

Cam indirme ve kaldırma butonuna basıldığında aslında bir kontrol ünitesine enerji gönderilir. Bu enerji kontrol ünitesindeki röleleri harekete geçirerek kapı içerisindeki elektrik motoruna sağa veya sola dönüş için gerekli elektriği sağlar.

Kontrol Ünitesi Neden Var ?

Kontrol ünitesi olmasının sebebi cam sıkışması veya herhangi bir sebeple camın hareket edememesi durumunda kapı içinde bulunan elektrik motorunun veya ona bağlı olan enerji hattının yanmamasını sağlar.

Kontrol Ünitesi Nerede?

Mondeo MK2 lerin kontrol üniteleri kapı içinde kapı sacına vidalanmış kibrit kutusu büyüklüğünde bir kutudur. Aracın sigorta kutusundan ve diğerkapılardan gelen kablolar ile anahtardan gelen kablolar bu kutuda buluşur.

Olası Arızalar Nelerdir?

Bu yazının hazırlanmasına vesile olan arızada araç ön sol camı bazen indiriyor ama kaldırmıyordu. Yağışı havalarda otomatik cam mekanizması çalışırken güneşli ve sıcak havalarda çalışmıyordu. Arızanın anahtardan kaynaklandığı düşünülerek yeni bir kontrol anahtarı takıldı ve sorunun devam ettiği görüldü. Daha sonra kapı döşemesi sökülerek elektrik motoruna elektrik gelip gelmediği kontrol edildi ve arıza yaşandığı anlarda elektrik gelmediği görüldü. Bu, motorun sağlam olduğuna işaret ederken motor ile anahtar arasındaki tüm tesisatın gözden geçirilmesini zorunlu hale getirdi.

Yapılan detaylı analiz sonucunda kapı sacına vidalı bulunan kontrol ünitesinin anakartına lehimlenmiş rölelerden birinin bir bacağının soğuk lehim olduğu diğer ayaklarının da nem sebebiyle küflendiği görüldü.

Röle bacağı lehimlendi ve küflü olan ayaklar temizlenerek şüphe uyandıran tüm lehimler tazelendi ve sorun giderildi

Otomatik cam açma sorununuz varsa aşağıdaki kontrolleri yaparak sorunu giderebilirsiniz.

1 – Anahtarı denemek kolay olduğu için anahtarı değiştirip deneyin.

2 – Kapı döşemesini sökerek elektrik motoruna iki yön için de elektrik gelip gelmediğini kontrol edin

  • Elektrik geldiği halde motor hareket etmiyorsa motor arızalanmış olabilir.

3 – Elektrik gelmiyorsa motora giden kabloları geriye doğru takip ederek kontrol ünitesine ulaşın ve kontrol ünitesini kontrol edin.

Tüm bu kontroller esnasında elektrik hattını da dikkatle incelemenizde fayda var, kablolardan sadece bir tanesinin kopması durumunda benzer sorunları yaşıyor olursunuz.