Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 66 0

Google DeepMind CASP Birincisi Oldu

50 yıldır çözülmeye çalışılan amino asit dizisi yapay zeka tarafından çözüldü.

İki yılda bir düzenlenen Critical Assessment of Structure Prediction (CASP) adlı AlphaFold programının bu yıl 14.sü gerçekleştirildi.

Protein yapısı tahmin yarışmasında 100 farklı AI takımı katıldı. Google AI departmanı DeepMind tarafından geliştirilen yapay zeka ağı 43 proteinden 25’inin yapısını başarıyla tahmin etti.

CASP, protein topolojilerinin, atom koordinatlarının ve çoklu protein topluluklarının doğruluğu dahil olmak üzere modellemenin birçok yönünü değerlendirmektedir. Deney ayrıca, modellerin biyolojik ilgi sorularına ne ölçüde cevap verebileceğini ve farklı türdeki seyrek veya düşük çözünürlüklü deneysel verilerin model doğruluğunu nasıl iyileştirebileceğini inceler.

Google DeepMind tarafından elde edilen veriler sayesinde bir proteinin nasıl çalıştığı ve ne işe yaradığı 3 boyutlu şekline göre belirlenir. Proteinler amino asitlerden oluşur. Protein yapılarını amino asit dizilerinden doğru bir şekilde tahmin etme yeteneği, yaşam bilimleri ve tıp için büyük bir gelişmedir. 3D tahmin verileriyle hücrelerin yapı taşlarını anlamada hız kazanan tıp dünyası gelişmiş aşılar ve hastalıklara karşı hızlı reaksion yeteneği kazanır.

Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıkların daha etkili teşhis ve tedavisine imkan sağlayabileceğini belirten DeepMind ekibi yapay zekanın sadece oyunlar için önemli olmadığını da tüm dünyaya göstermiş durumda.