Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 56 0

Google, Loon Projesine Son Verdi

Google, internetsiz bölgelere balonlarla internet ulaştırmak üzere çatı şirketlerinden Alphabet‘e kurdurudğu Loon projesine maliyetlerin artması sebebiyle son verdi.

Google’ın çatı şirketi Alphabet’in kurduğu Loon şirketinin Üst Yöneticisi (CEO) Alastair Westgarth, bloğundan yaptığı açıklamada, maliyetleri düşürmek için gösterdikleri tüm çabaya rağmen sürdürülebilir iş modelini kurmakta zorlandıklarını duyurdu.

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Kenya‘da 50 bin metre kare alana balonla internet hizmeti sağlayan proje ticarileşme yolunda ilerliyordu. Pandemi sebebiyle sektörde yaşanan daralma ve ülkelerin ekonomik sorunları projenin hayata geçirilmesini imkansız hale getirdi.

Google, Loon projesiyle gerek duyulduğunda internetsiz bölgelere de internet hizmetinin verilebileceğini gösteren çarpıcı bir örnek olarak tarihimizde yer alacak çünkü Loon balonları, 2017’de Maria Kasırgası‘nın vurduğu Porto Riko‘da denenerek 100 bin kişiye internet erişimi sağlamıştı.

Loon için hazırlanan web sitesi ve tanıtımların durdurulmaması projenin sonsuza kadar rafa kaldırılmadığının bir göstergesi. Gelecekte, pandemi sonrası ekonomiler normal seyrini aldığında projenin yeniden hayata geçirilmesi muhtemel.

10 yıl boyunca arge maliyetlerini karşılayan Google projeye katılmak isteyen yüzlerce ortak olduğunu fakat sürdürülebilir bir iş modelinin yaratılamadığnı belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir