Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilgisayar 516 0

Google Quantum PC IBM Tarafından Reddedildi

Geçtiğimiz hafta gündeme bomba gibi düşen teknolojik bir gelişme yaşandı. Google tarafından resmi anlamda doğrulanmayan habere göre Google, mevcut süper bilgisayarların 10 Bin yılda çözemeyeceği işlemleri 200 saniyede çözen quantum bilgisayarı yapmayı başardı.

İsmi paylaşılmayan bir Google yetkilisinin verdiği bilgiye göre mevcut süper bilgisayarların yıllarca uğraştığı işlemleri saniyeler içinde çözebilen bir bilgisayar üretildi. Quantum teknolojisiyle üretilen bu bilgisayar en çok IBM’i ilgilendirdi.

Yaklaşık 5 yıldır üzerinde çalıştığı Quantum teknolojisiyle kendinden söz ettiren IBM bu yıl Quantum PC yi 52 bit yapmış çalışmalardan sonra eskisi gibi çevrimiçi ziyarete açık hale getirmişti. Yıllardır süren çalışmalarda olasılık hesapları konusunda mükemmel sonuçlara varacak bilgisayarların yapılabileceğini belirten IBM son gelişme ile ilgili kısa bir açıklamada bulundu.

IBM kendi bloğundan yayınladığı açıklamada özetle Google’in belirtilen teknolojiye ulaşamadığını belirterek Google açıklamalarını reddetti. Açıklamada Google tarafından 10 bin yıllık işi 200 saniyede çözeceği belirtilen Sycamore kuantum işlemcisinin klasik bilgisayarları henüz geçemediğini belirtilen işlemlerin ise süperbilgisayarlarla da iki buçuk günde tamamlanabileceğini belirtti.