Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Yazılım 220 0

Google Security Team

Google, Google Play Store daki 3rd Party uygulamalarda oluşan güvenlik açıkları ve bugları ortadan kaldırmak için yeni bir Android güvenlik ekibi kuruyor.

Mağazadaki uygulamaların güvenle kullanılabilmesi için oluşturulan ekip ilk olarak Korona Virüs ile ilgili oluşturulmuş uygulamaları denetleyecek. Hükumetler tarafından onay verilmemiş ve bir kurum tarafından desteklenmeyen Korona Virüs analiz uygulamalarını mağazadan kaldıracak olan Google diğer uygulamaların sağlıklı kullanımı için çalışmalarına devam ediyor.

Geçen çarşamba yayınlanan ekip bilgisi Google Yazılım Mühendisliği Bölümü Müdürü Sebastian Porst tarafından doğrulanmış ve ilk olarak Koronavirüs uygulamalarına odaklanılacağı belirtilmişti.

Google Play Güvenlik Ödül Programı (GPSRP) ile işlemleri gerçekleştirecek. Söz konusu program ile Google, Play Store’da listelenen hata mesajlarını gündemine alıp raporlayarak uygulama geliştiricilerine aktarıyor. Ancak programın bir de negatif yanı bulunuyor. Zira program, sadece 100 milyon kullanıcısı olan uygulamaları dikkate alacak şekilde kodlanmış durumda.

Yeni ekibin çalışmalarının kredi kartı üzerinden dolandırıcılık suçlarının azalmasında da önemli bir katkısı olacağı düşünülmekte.