Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Yazılım 35 0

Google Yeni Salgınları 17 Gün Önce Haber Verebilir

İngiltere’deki College London Üniversitesi‘ndeki bir grup araştırmacı, Google’dan alınan çevrimiçi arama etkinliğinin olası yerel koronavirüs salgınlarını 17 gün önce tespit etmede işe yarayabileceğini iddia etti.

Görüşe göre, hasta olma riski veya belirtileri taşıyan insanlar Google üzerinde hastalığa ilişkin aramalar yapacak, bu aramaların sonucunda hangi bölgelerde daha çok hasta ihtimali varsa anlaşılacak. Yapılacak istatistikler sayesinde 17 – 21 gün arasında yeni bir salgının önüne geçilebilecek.

Bu verilerin paylaşılması bilgi güvenliği ihlaline girer mi ?

Google kişilerin arama sonuçlarının paylaşılması konusunda henüz bir açıklama yapmış değil. Bilim insanları tarafından arama sonuçları ve hastaların sayıları konusunda yapılan incelemede hastalık ve arama sonuçları paralellik gösterdi. Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere diğer otoritelerin Google ve benzeri şirketleri bu çalışmalara katılma konusunda yönlendirmeleri gerekebilir. Arama sonuçlarının veri güvenliğinin ihlali anlamına gelmesi de söz konusu değil, çünkü Google kişi bilgileri paylaşmayacak. Bölgelere göre yerel kanunların bu tür verilerin paylaşımı konusunda takınacağı tutum da önemli bir yere sahip. Bazı ülkeler bölgelerindeki salgını gizlemek isterse bu verilerin paylaşımına mani olabilir. Türkiye gibi bölgelerinde yasal temsilci bulunduran ülkelerde durum kontrol edilebilir gibi duruyor.

Çalışmanın arama motorları, veri izleme ve sağlık otoriteleri tarafından hayata geçirilmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir