Hafıza Transferi Yapılabilir mi ?

California Üniversitesi Hafıza Transferi Yapmayı Başardı

Science Daily de yayınlanan haberde California Üniversitesi Bütüncül Biyoloji, Psikoloji ve Nörobiyoloji Bölümünden Prof. Dr. David Glanzman ve ekibi Alzheimer tedavisi için umut olabilecek bir buluşa imza attı.

California Üniversitesi Bütüncül Biyoloji, Psikoloji ve Nörobiyoloji Bölümünden Prof. Dr. David Glanzman ve ekibi hafızayı, RNA ile bir salyangozdan diğerine aktardı.Ribo Nükleik Asit (RNA) ile hafıza transferi yapmayı başaran bilim insanları yapay hafıza oluşturmayı başardı.

bir grup salyangoza kuyruklarından 20 saniye arayla 5 elektrik şoku verildi, bu eylem 24 saat sonra 5 kez daha tekrarlandı şoklar, salyangozların geri çekilme refleksini geliştirirken, elektrik verilenlere hafifçe vurulduğunda geri çekilmenin ortalama 50 saniye, kontrol grubundakilerde ise bir saniye sürdüğü gözlendi. Elektrik şoklarından bir gün sonra salyangozların sinir sisteminden çıkarılan RNA’yı, elektrik verilmeyen 7 hayvana yerleştiren bilim insanları Bu hayvanların da elektrik verilenler gibi hareket ettiği ve geri çekilme eylemini yaklaşık 40 saniye sürdürdüğünü gözlemledi.Eneuro dergisinde konu olan araştırma travmatik hafızanın tedavisinde yeni dönem olarak anılıyor.

Prof. Dr. David Glanzman araştırma ile ilgili yaptığı açıklamada Çok uzak olmayan bir gelecekte, RNA’yı alzaymır hastalığının etkilerinin giderilmesinde veya travma sonrası bozukluk tedavisinde kullanabileceğimizi düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

Muhammet hakkında 2575 makale
Yerelbt.com kurucusu , yöneticisi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*