Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 107 0

Havadan DNA Toplamak

Covid-19 başta olmak üzere salgın hastalıkların nasıl yayıldığını araştıran bilim insanları DNA bilgisinin de hava yolu ile toplanabileceğini keşfetti. Fare DNA’larını peristaltik bir pompa ve basınçlı filtre ile toplayan araştırmacılar köstebek fare DNA’sını sorunsuz tespit edebildi.

Hava yolu ile DNA toplanabildiğini kanıtlayan bilim insanlarına göre bu teknik salgın hastalıkların yapılarının ve yayılımlarının incelenmesinde, adli vakalarda, olay yeri inceleme işlemlerinde kullanılabilir.

Açık havada veya kalabalıkta doğru sonuç verme oranı düşse de hiç bir veriye ulaşılamamasının bile bir bilgi olduğu üzerinde duran araştırmacılar gelinen noktanın bir basamak olduğunu, gelecekte daha hassas verileri de inceleyebileceklerini belirtiyor.

Londra Queen Mary Üniversitesi tarafından yapılan araştırma ScienceFocus raporu olarak yayınlandı.

Parmak İzi Gibi

Yıllar önce, parmak izlerinin kişiye özel olduğu bilinmediği için göz önünde duran delillere rağmen suçlular gerekli cezayı alamamıştı. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte doku örnekleri, el izi ve diğer bulgular bir çok suçlunun yakalanmasına imkan sağladı. Hava yolu ile DNA toplama tekniği bu kapsamda devrim yaratacak nitelikte. Bulunduğunuz ortamda sizden kalan DNA örnekleri sizin orada olduğunuzu veya hiç bulunmadığınızı kanıtlamak için yeterli olacaktır.