Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilgisayar 53 0

HDD İÇİN NVME

NVME olmayan SATA teknolojisine sahip SSD lerde 550 – 600 MB/sn’lik maksimum okuma hızına ulaşabilen teknoloji çağın gereklerini karşılayamayınca ortaya NVME teknolojisi çıkmıştı.

Non-Volatile Memory Express olarak bilinen ve bilgisayarlarımızda PCI Express arayüzünü kullanan yüksek hızlı depolama teknolojisi olan NVME, SSD’ler de 7.000 MB/s’ye varan depolama hızlarına ulaşıyor.

İçinde mekanik bir kol bulunmamasına rağmen okuma ve yazma hızı konusunda SSD leri darboğaza sokan SATA ara yüzünden NVME ile kurtulmak SSD ler için yol açıcı bir gelişme oldu fakat yapılan iş gereği HDD kullanılması gereken operasyonlar için her hangi bir çalışma yapılmamıştı. HDD ler için de kullanılan AHCI protokolünü faal tutabilmek için kullanılan SATA protokolü HDD ler de yerini NVME 2 ye bırakıyor.

Seagate’nin tanıttığı yeni Mach.2 diski, NVME 2.0 teknoljoisine sahip ve 524 MB/sn okuma hızına sahip. HDD de sata SSD okuma hızını yakalayan teknoloji HDD lerin bir süre daha hayatımızda kalmasına sebep olacak. NVME 2.0, tüm depolama birimlerini tek altyapıda birleştirerek evrensel bir arayüz olarak kullanılması planlanıyor.

HDD Neden Önemli ?

SSD ler yüksek okuma ve yazma hızına sahip donanımlar olabilir fakat işin içine maliyet girdiğinde tüm kararlar değişebilir. Ayrıca, tüm operasyonlarda SSD hızlarına ihtiyaç duyulmayabiliyor. Sıradan gündelik işler için HDD hızı yeterli olurken neden SSD için yüksek maliyet çıksın ki ? Ayrıca, SSD lerin bir çoğundan veri kurtarmak söz konusu değil, kurtarabilen bazı şirketler ve uygulamalar var ama HDD kadar başarılı sonuçlar elde edilebilmiş değil. Güvenlik bilgilerinin tutulduğu bir operasyonda aylar önce silinmiş bir verinin geri kazanılması gerektiğinde HDD kullanmak hala mantıklı.