Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 239 0

Hızı Vücut Uzunluğunun 100 Katına Ulaşan Karıncalar

Yeni bir araştırmada dünyanın en hızlı karıncaları olduğu bilinen Sahra gümüş karıncalarının (Cataglyphis bombycina) tam olarak ne kadar hızlı hareket edebildiğine ve bunu nasıl başarabildiğine ilişkin önemli bulgular elde edildi. Zemin sıcaklığının sık sık 60°C’ye ulaşabildiği Sahra Çölü’nde yaşayan bu karıncalar, en uç yaşam biçimine sahip böcekler arasında sayılıyor.

Çoğu hayvan günün en sıcak saatlerinde gölgeye sığınmayı tercih ederken Sahra gümüş karıncaları bu saatlerde bazen 10 dakika gibi kısa sürelerde, çok hızlı bir şekilde tamamladıkları yiyecek arayışlarına girerek sıcağa yenik düşen böcekler ya da başka küçük hayvanlar bulmaya çalışıyor.

Almanya’daki Ulm Üniversitesinden araştırmanın lideri Sarah Pfeffer, bu karıncaların çok hızlı koştuğunun 1980’lerden beri bilindiğini ancak yüksek hızlı görüntü alabilen kameralar olmadığı için isabetli ölçümler yapılamadığını belirtiyor.

Pfeffer ve ekibi bu tür kameralar kullanarak Sahra gümüş karıncalarının hızının saniyede 85,5 santimetreye, yani vücut uzunluklarının yaklaşık 100 katına ulaşabildiğini gösterdi. Video görüntüleri üzerindeki ayrıntılı incelemeler, karıncaların bunu nasıl başarabildiğine ilişkin birkaç ipucu da sağladı. Öncelikle, bu karıncaların bacakları, vücutlarını çok sıcak olan zeminden uzak tutmak için uzun bacaklara sahip diğer çöl karıncalarına göre sıra dışı ölçüde kısa. Bu kısa bacaklar Sahra gümüş karıncalarının saniyede 40’ın üzerinde adım atabilmesini sağlıyor.

İkinci olarak bu karıncaların bacakları sıra dışı bir şekilde hareket ediyor. Çoğu böcek gibi karıncalar da adım atarken bacaklarını üçerli gruplar hâlinde hareket ettiriyor. Ancak çoğu böcek bu üç bacağı tam olarak aynı anda hareket ettirmiyor. Sahra gümüş karıncaları ise üç bacağı neredeyse eş zamanlı olarak hareket ettiriyor. Araştırmacılar bu tekniğin, karıncaların bacaklarının kuma batıp onları yavaşlatmasını engelleyerek kumlu yüzeydeki hareket kabiliyetlerini artırdığını düşünüyor Birim zamanda katedilen mesafenin vücut uzunluğu kıstasına göre hesaplandığı hız bakımından Sahra gümüş karıncalarını geride bırakan hayvanlar da var. Ancak Sahra gümüş karıncalarının da aşırı sıcaklara karşı kısmen gümüşsü tüyleri sayesinde sahip oldukları dayanıklılık başta olmak üzere başka meziyetleri de bulunuyor.