Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 99 0

İlaçların Etki Alanları İzlenebilecek

İLAÇLARI İZLEMENİN YENİ BİR YOLU

Hastalıklara tedavi olsun diye kullandığımız ilaçlar vücuda alındığında sadece hasta olduğumuz konu veya ağrı duyduğumuz bölgeye değil tüm vücuda etki ediyor , bu sebeple de bir çok ilacın yan etkisi olumlu sonuçların yanında olumsuz sonuçlara sebep oluyor. Örneğin kalp ve damar hastalıkları için kullanılan kan sulandırıcılar kan pıhıtlaşmasını önlediğinden açık yaraların kapanması gecikiyor hatta ciddi yaralanmalarda kan kaybına bağlı ölümler bile gerçekleşebiliyor.

İlaçların tüm vücudu değil de ağrıyan yeri veya belirlenen bir bölgeye etki etmesi için uzun yıllardır çalışmalarına devam eden bilim insanları bu amaca kısmen yaklaşmış durumda.

Shatin’deki Hong Kong Çin Üniversitesi’nden bir malzeme bilimcisi olan Li Zhang mikroskobik düzeyde küçük bir sarmal yay gibi görünen Spirulina adlı yosunu milyonlarca demir oksit nanopartikülleri ile kaplayarak Spirulinaların floresan parlama üretmesini sağladı . Nükleer manyetik rezonans (NMR) adı verilen yaygın bir tıbbi görüntüleme teknolojisiyle Spirulinaları izlemeye alan bilim insanları manyetizmaya maruz kalan Spirulinaları vücudun istediği yerine yönlendirmeyi ve izlemeyi başardı.

Mevcut kanser tedavilerinde vücudun tamamına etki eden ilaçlar yerine vücudun istenilen bölgesine etki eden ilaçların üretilmesi için kullanılacak tekniğin geliştirilerek ilaçların yan etkilerinin azaltılması bekleniyor.San Diego Üniversitesi’nden nanoengineer olan Joseph Wang “Bu yüzücüleri vücutta izleyebilmeniz için bir adım” diyor.

Bilim teknoloji ve teknik haberleri ücretsiz almak için Facebook , Twitter ve Instagram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

güvenlik kamera sistemleri güvenlik kamerası paket kamera güvenlik kamera seti