Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 104 0

İnsan Beynini İnternete Bağlamayı Başardılar

İnsan Beyni Ve İnternet

Bilgisayar dünyası şuan ki halini aldığı günden beri insanların aklından geçen konulardan biri insan beyninin bilgisayar ve ağ sistemlerine bağlanabilmesi. Bir çoğumuzun aslında espiri veya temenni olarak dile getirdiği beyne veri aktarımına bir adım daha yaklaşıldı. Daha önce insan beyninden gelen sinyalleri algılayan Odio sistemini internete bağlayan sistem insanların düşünerek internet araması yapabilmesini sağlayacak.

Güney Afrika Wits Üniversitesi araştırmacıları insan beynini eşzamanlı olarak internete bağlamanın bir yolunu keşfettiklerini açıkladı. Brainternet olarak adlandırdıkları sistem biyomedikal mühendislik alanında yeni bir çağın başlaması anlamına geliyor.

Sistem kısaca bir EGG ve basit bir Raspberry Pİ pc den oluşuyor. Test aşamasında beyin dalgalarını ölçmek için kullanılan EGG cihazının verileri Raspberry Pİ cihaza gönderiliyor. Cihaz üzerinde kurulu basit bir program sinyal yoğunluğunu yorumlayarak ilgili web sayfasının açılmasını sağlıyor.

Daha rahat anlaşılması için sistem özetle şöyle çalışıyor. Örneğin “kırmızı araba” cümlesi söylendiğinde insan beyninden yüzlerce belkide binlerce kırmızı araba resmi , hayali ve tasarısı geçiyor. EGG cihazı insan beyninin ürettiği sinyalleri alığ “kırmızı araba” aramasını sinyallerden ayırt ediyor. Daha önceden yazılan uygulama www dünyasında kırmızı araba eşleşlesini arıyor ve getiriyor.

Araştırmacılardan Pantanowitz bu buluşun çok gelişmiş bir arama sisteminin ilk adımı olduğunu belirtiyor ve gelecekte akıllı telefonlarda arama yapmak için sadece düşünmenin yeterli olabileceğini belirtiyor.