Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 331 0

İnsan için kriyoprezervasyon mümkün mü ?

DONDURULMUŞ İNSANLAR HAYATA GERİ ÇEVRİLEBİLİR Mİ ?

Kriyoprezervasyon ; Sürüngen , solucan , amfibi ve kurtçuk gibi bazı  hayvanların çok düşük sıcaklıkta tamamen aylarca  ölü gibi davranıp sıcaklık normale döndüğünde tekrar dirilmesi olayıdır. Kış uykusuna yatan hayvanların bir kısmı Kriyoprezervasyon sürecini yaşar. Kış uykusuna yatmış bir yılan yada bir ayıyı o esnada yakalarsanız kendisini kesip biçseniz bile uyanmaz. Tamamen ölü gibi davranan canlıların bu biyolojik durumlarına verilen genel ada Kriyoprezervasyon denir.

Hayvanların bu durumlarından yola çıkarak insanların dondurulması ve Kriyoprezervasyon sürecine sokulması bilim insanlarının uzun zamandır üzerinde çalıştığı bir araştırma. En büyük engel ise bu sürece sokulan insanların tekrar hayata döndürülmesi aşamasında çok büyük doku kayıplarına maaruz kalması . Son olarak geçtiğimiz aylarda kanserden ölen bir gencin henüz canlılığını kaybetmeyen organları Kriyoprezervasyon sürecine sokulmuştu . Dondurma işleminin ardından incelenen organlarda ciddi doku kaybının olduğu ortaya çıkmıştı . Yaşanan bu olaydan sonra bilim adamları Kriyoprezervasyon  sürecinden yavaş yavaş vazgeçerek vitrifikasyon yani kristalleşme sürecini benimsedi. Hücre içi buz oluşumunu önlemek için Dimetil sülföksit (DMSO), etilen glikol, gliserol ve propanediol gibi kimyasallar kullanmayı planlayan bilim adamları kan yapısının aktivasyonunu sağladıktan sonra travmatik kayıpları ve doku kayıplarını en aza indirmeye çalışıyor.

Bilim kurgu flimlerinde gösterilen ve uzay yolculuklarında uyutulan insanların bir gün gerçek olması için tüm bilgilerle çalışmalara devam eden bilim adamları semavi din kitaplarından da bu ilhamı alıyor. Müslümanların kutsal kitabı olan Kuran-ı kerimde de bahsi geçen uyuma , donma veya Kriyoprezervasyon  olayı ile ilgili Kehf Suresi 25,26. “(Bazıları) onların mağaralarında üç yüz yıl kaldığını) söyledi, bazıları da buna dokuz yıl daha ilâve etti. De ki: “Onların (orada) ne kadar kaldığını en iyi Allah bilir. Göklerin ve yerin gizli gerçekleri (yalnızca) O’nun elindedir. O ne güzel görür, ne güzel işitir! Onların O’ndan başka koruyucusu, kayırıcısı yoktur. O egemenliğine hiç kimseyi ortak etmez!” bilgilerini verir.