Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 70 0

İnsanlığın Hükmü

İnsanlar tarafından yapılan nesnelerin ağırlığı dünyadaki bitki ve canlıların ağırlığını aştı. İsrail’deki Weizmann Bilim Enstitüsü bilim insanları tarafından yapılan araştırmada insan yapımı nesnelerin ağırlığı her 20 yılda bir ikiye katlanıyor. Yeryüzündeki canlıların ağırlığı ise orman yangıları ve insan tahribatı sebebiyle her geçen gün azalıyor. Araştırmada elde edilen veriler üzerinden yapılan tahminlere göre aradaki denge 2020 yılında bozuldu. Yapılan hesaplamalara göre insan yapıları bu hızda artarsa insanlar tarafından imal edilmiş nesne ağırlığı 1,1 teratondan yaklaşık 3 teratona yükselmiş olacak bu insanların yılda 30 gigaton (30 milyar ton) madde ürettiği anlamına geliyor. Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre insanlık yeni bir çağa girdi ve bu çağın adı Antroposen.

İnsan Çağı olarak adlandırılan bu çağda insanların hükmü geçiyor. 2020 yılına kadar doğal yapılar insan yapılarının üzerindeydi. 2020 yılından itibaren insanlık tarafından yapılan nesneler doğal yapıların üzerine geçti.

Araştırma ekibinden sorumlu Dr. Ron Milo BBC’ye yaptığı açıklamada, “İnsanın dünyayı şekillendirmede oynadığı büyük rolü ve Dünya’nın durumunu göstermesi bakımından bu tahminler sembolik önem taşıyor” dedi.

Milo ayrıca “Her birimizin rolü, ne kadar tüketim yaptığımız ve canlı dünya ile insanlık arasında daha iyi bir dengeyi nasıl kuracağımız konusunda kafa yormak için bir neden teşkil ediyor.” ifadelerini kullandı.