Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 120 0

Japonya’dan Yüzde Sıfır Karbon Emisyonu Vaadi

Karbon Emisyonu konusunda büyük hamleler genelde Avrupa ülkelerinden gelirdi. Çok defa denk gelmiş olmalısınız Avrupalı bağımsız emisyon test kuruluşları ünlü markaları inceleyip emisyon verilerini ifşa eder ve markalar ciddi para cezalarına çarptırılır. Elbette bu durum bir takım kimslerin ceplerine para doldurmak anlamına geliyor ama bunu ekonomik hareketlilik için yapmayan ülkelerde yok değil. Bu ülkelerden bir tanesi Japonya

Japon Hükumeti geçtiğimiz hafta 2050 yılına kadar ülkenin karbon emisyonlarını net sıfıra indireceğini açıkladı.

Geçen ay başbakan seçilen Yoshihide Suga, emisyonları azaltmanın artık ekonomik büyüme üzerinde bir fren olmadığını söyledi. Japonya parlamentosuna yaptığı açıklamada, “Küresel ısınmaya karşı proaktif olarak önlemler almanın endüstriyel yapılarda, ekonomide ve toplumda değişiklikler getireceği ve büyük büyümeye yol açacağı şeklindeki zihniyetimizi değiştirmemiz gerekiyor” dedi.

Japonya’nın bu vaadi İngiltere ve AB’nin %80 emisyon bitirme vaadini de ezip geçiyor. %0 ile ilk beşi geçmeye kararlı olan Japonya’nın önceki vaatleri iklim analistleri tarafından yetersiz görülmüş ve eleştirilmişti. Yeni vaadler 2015 Paris iklim anlaşmasının hedeflerine ulaşma konusundaki uluslararası çabalara daha fazla ivme kazandırdığı için de önemli.

Pandemi, Glasgow’daki büyük COP26 BM iklim zirvesinin gelecek yıla ertelenmesine yol açarken , son haftalarda Çin’in 2060 yılına kadar karbon nötr olma sözü verdiğini , AB’nin 2050 net sıfır hedefini yasalara koymak için adımlar attığını ve İngiltere’nin 12 Aralık’ta daha iddialı bir iklim planı üreteceğini göz ardı etmemek gerek.

COP26’ya başkanlık eden Birleşik Krallık bakanı Alok Sharma, Suga’nın açıklamasından “memnun” olduğunu söyledi . Paris anlaşmasının yapılmasına yardım eden eski Fransız diplomat Laurence Tubiana, “çok memnun” olduğunu, ancak ülkelerin artık hedeflerine ulaşmak için “sağlam planlar yapmaları” gerektiğini söyledi.