Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 55 0

Kalp pilleri bilgisayar korsanlarına karşı korumasız

KALP DURDURMAKLA TEHDİT EDEBİLİRLER

Kalp pili üreticisi Abbott Laboratuvarları kalp pillerinin bilgisayar korsanlarına karşı korumasız olduğunu belirtti ve hastaları acil olarak pil üreticilerine yönlendirdi. Hayat kurtaran kalp pillerini yönetmek için vücuda yerleştirilen elektronik kartın bilgisayar korsanları tarafından yönetilebileceğini belirten Abbott’tan Susan Jezior Slane en kısa sürede bu kartların yazılımlarla desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Sadece ABD’de 456 bin hastanın kalp pili sayesinde hayatta kaldığını belirten Susan Jezior Slane gelecekte bu pilleri kullanan hastaların hayatlarına karşılık büyük fidyelerle tehdit edilebileceğini belirtiyor. Kalp pili frenkansını belirleyen RF sistemin dışardan çok kolay müdahale edilebildiğini belirten doktorlar bu işi yapmanın maliyetini 15 dolarla 3 bin dolar arasında buluyor.

En kaliteli pil sistemlerinin bile şuanda dış müdahalelere karşı korumasız olduğunu belirten doktorlar acil bir çalışma yapılmazsa kalp pili takılı olan hastaların gelecekte bir tehdit unsuru olmasının kaçınılmaz olduğunu belirtiyor.

Kalp Pili Nedir ?

Kalp pili , kalp kaslarında veya kasları tetikleyen sinir sisteminde kalbin gerekli fonksiyonları yerine getiremeyecek düzeyde hasar olan hastaların kaslarına vücut temposuna göre elektrik vererek kalp atışını kolaylaştıran pillerdir.