Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Mobil 2.364 0

Kamera odaklama sorunu

Cep telefonlarında kamera odaklama sorunu neden yaşanır?

Samsung, Huawei, General Mobile gibi markalara ait telefonların bazılarında sık yaşanan kamera odaklama sorunu birkaç farklı sebepten dolayı yaşanmaktadır. Kamera odaklama sorununa sebep olacak maddeleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

RAM Kullanımınız Çok Yüksektir

Telefonunuza yüklediğiniz uygulamaların boşta çalışma durumları farklılık gösterebilir. Yüklediğiniz uygulamalar arka planda çalışmaya devam ediyorsa RAM kullanımını arttıracaktır. Telefonunuzda kamera açtığınızda net resim alabilmek için odak bilgileri RAM’de tutulur. RAM kullanımınız fazla olduğunda telefon uygulama ile kamera arasında öncelik hesabı yapacağı için odaklama süresi uzayabilir. Bu sorunu gidermek için uygulamaların boşta çalışma durumlarını inceleyip stabil çalışmada kaç Mb RAM kullanılabilir durumda kontrol etmeniz, yüksek ram kullanımı olan uygulamaları kapatmanız gerekmektedir.

Batarya arızaları

Telefonunuzun batarya ömrü %50 nin altına düştüyse telefon kamera odaklamalarında sorun yaşayacaktır. Kamera odaklamalarında işlemci, ram , ekran ve kamera sistemleri, sarsıntı engelleme varsa jiroskop ve gece ise uzun pozlama ve flaş gibi tüm donanımlar aynı anda tam performans çalışır. Bir çok model düşük şarjda flaş kullanımına da izin vermez. Enerji gereksinimi arttığında bataryanız gerekli enerjiyi sağlayamazsa kamera odaklamalarında sorun yaşanabilir.

Kamera Lens Kirliliği veya Cam Kırığı

Telefon kameralarının önü UV filtre camlarla korunmaktadır. Bu camlar hem kameraları tozdan pislikten korur hem de güneşin UV ışınlarının resmi bozmasının önüne geçer. Bu camlar yapıları gereği çok incedirler. Dikkatsiz kullanım sonucu kamera camı kırılırsa görüntü yansıması olacaktır. Bu durum kameranın asıl senaryo ile yansıma senaryo arasında kararsız kalmasına ve odaklama süresinin uzamasına sebep olacaktır.

Kamera içerisine pislik kaçması

Kamera camı ile lensi arasına veya , CMOS ile mercek arasına pislik kaçtıysa kamara odaklamada o cismi baz alabilir. Bu durumda sizin çekmek istediğiniz senaryo bulanık çıkacaktır. Aslında kamera odaklama sorunu değildir fakat doğru odak yapılmasını engeller. Bu durumu tespit edebilmek için telefonu gökyüzüne doğru tutup beyaz bir buluta zoom yapmalısınız . Zoom yapılıyken ekranda lekelenme varsa cmos veya lens içerisine pislik kaçmış demektir. Lens ile koruma camı arası temizlenebilir ama Cmos ile mercek arasına telefoncular müdahale etmeyeceklerdir.

Çekim yapmak istediğiniz senaryo

Çekim yapmak istediğiniz senaryo odaklamaya müsait değilse odak süresi uzayabilir, hatta telefon odaklama yapmayabilir. Örneğin çekim yapmak istediğiniz senaryo bir LCD ekran görüntüsü ise kamera gerçek bir obje bulamayacağı için odaklama sorunu yaşanacaktır. Aynı şekilde saydam bir objenin resmini çekmek istediğinizde kamera obje sınırlarını belirleyemeyeceği için odaklama sorunu yaşayacaktır.