Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haberler 91 0

Erdoğan Kanal İstanbul Açılışını Yaptı

Uzun tartışmalara sebep olan Kanal İstanbul projesi için ilk kazma bugün vuruldu. Açılışta konuşma yapan Recep Tayyip Erdoğan kanalın yapılma amacının gemi trafiğini rahatlamak olduğunu belirtti, daha önce yaşanan gemi kazalarına dikkat çeken Erdoğan 2050 yılında 78 bin gemi geçişi beklenen boğazın kapasitesinin 25 bin olduğunu bu kapasitenin Kanal İstanbul ile arttırılacağını belirtti.

Her şeyden önce amacın kanal çevresinde can ve mal güvenliğini sağlamak, kanal bölgesindeki kültürel yapıyı korumak, boğaz trafiğini rahatlatmak ta amaçlardan biri. Lojistik sektöründeki büyüme, proje kapsamında 500 bin kişi kapasiteli modern şehirler ve inşaat aşamasında çalışacak 10 bin kişi için istihdam yaratılması da yararlardan ve amaçlardan biri dedi.

Bize sorulmadı

Sondaj, laboratuvar, etüt ve simülasyonla TED sürecini tamamladıklarını belirten Erdoğan İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Ekrem İmamoğlu’na ithafen “bize sorulmadı” diyenlere sesleniyorum, kime sorulması gerekirse ona sorularak yola çıkılmıştır dedi.

İfadelerinde “ya sizin bir kere dikili bir ağacınız yok, Osmangazi’de Marmaray’da, Avrasya Tüneli’nde, İstanbul İzmir yolunda yolumuzu kestiniz, eğer sizi dinleseydik bunların hiç biri yapılamazdı. FSM de birinci köprüde de aynı şeyleri yaptınız, o zamanın iktidarları sizi dinleseydi bunlar olmayacaktı, dedik ki kervan yürür, kervan yürüdü. Zaten bu hususlarda en küçük bir usulsüzlük olsa idi şimdiye kadar çoktan ortaya çıkardı. 5 güzergah üzerinde 11 ayrı üniversite 254 uzman görev aldı, 10 bin adet sondaj atıldı”

Cumhuriyet Halk Partisi başkanı Kemal Kılıçtaroğlu’na ithafen “Bay Kemal bu musluk takma töreni değil” dedi.

Kanalın yapısına dair açıklamalarda bulunan Erdoğan “kanalın uzunluğuna 45 km , taban genişliği 275m derinliği 21 metre olarak belirlendi, 275 metre uzunluğa kadar olan petrol gemileri geçebilecek. Yapılan etütler yeni yapılan kanaldan geçen gemilerin boğaza göre 13 kat daha güvenli geçiş yapacağını gösteriyor 5 köprü ve demiryolundan doğalgaza 25 alt yapı tesisinin projeleri kanal kazısından önce başlatılacak.

Karadeniz çıkışında yer alacak olan konteyner tesisi ve bir liman yer alacak, bu liman dış ticarete yeni bir soluk getirecek. Kanalın her iki yanında planlanan 500 bin kişilik modern şehirlerin İstanbul’un nüfus sorununa da katkıda bulunacağına inanıyorum. Kanal İstanbul’un hukuk bilim ve teknik gereklerin yerine getirilerek yapıldığını bilmelerini isterim, isterse tüm raporları verebilirim bunu da öğreneceksiniz” ifadelerini kullandı.

15 milyar dolar maliyetle 6 yılda tamamlamayı planladıklarını belirten Erdoğan kanaldan elde edilecek para ile kendi maliyetini finanse eden dünya çapında bir eser yarattıklarını belirtti. Projenin süreçlerini adım adım hassasiyetle takip edeceklerini belirten Erdoğan Türkiye’ye sağlayacağı katkılarla ülkenin en önemli eserlerinden biri olarak tarihteki yerini alacak dedi.

Türkiye’de Cumhuriyet’in kuruluş döneminde yapılan kalkınma hamlelerinin “bu zihniyet” tarafından engellendiğini belirten Erdoğan bu zihniyet atılan her adımın önünü kesmiştir, şimdi bugün ki CHP de nasıl önlerini keseriz demektedir, bunların yanında nasıl önerini keseriz diyen yok mu var, Nuri Demirağ’dan ilk motoru üreten bilim insanlarımıza kadar millet biliyor artık. Bunlar 19 yıl önce yaptıklarımızı bile bilmiyor, bölünmüş yollar, otoyollar bunlar gençlerimize aktarılmıyor.

Gazi Mustafa Kemal’in de sürdürdüğü demiryolları çalışmaları durduruldu, işte CHP nin engelleme politikalarının başlangıcı orasıdır, biz yeniden yapıncaya kadar yapılmadı. Nuri Demirağ’ın fabrikalarına kilit vurdular. Rahmetli Menderes aralarında Vatan Caddesi’ni açarken “buraya uçak mı indireceksin” dediler.

Uçağın inemeyeceği yere hava limanı yapıyorlar demişlerdi

Aşık Veysel gibi Dağları deldik, tünellerle viyadüklerle birbirine bağladık, GAP’ta milletin hakkını yiyeceksiniz dediler Keban barajında kurbağalar a göl yapıyorsunuz dediler. Birinci köprüye buradan mutlu azınlık geçecek dediler ama bitince ilk kendileri geçtiler, Özal’ın ikinci köprüsünde yine aynı, Sabiha Gökçen Hava Limanı’nı genişletirken CHP nin başındaki zat uçağın inemeyeceği yere hava limanı yapıyorlar demişti.

İşte İstanbul Hava limanı ona da karşı çıktılar. Eyyy CHP gidecek yeriniz yok, hatırlarsınız İstanbul Havalimanı’nda da etmedik cefa bırakmadınız. Bakın denizin altından her yere gidebiliyorsunuz, gidemediğimiz yer bizim değildir. İşte ne kadar varsa hepsi de bu çapsız, basiretsiz vizyonsuz zihniyete rağmen yaptık.

Devlet adabını bile hiçe sayarak akıllarına ne gelirse söylüyorlar, yatırımcıları tehtit ediyorlar, geliyoruz ee geldiğimizde paranızı vermeyeceğiz, elinizden bu paraları alacağız, yahu bu ne terbiyesizliktir, devlette devamlılık esastır. Bu ne terbiyesizlik, söke söke o paraları hukuk yolu ile alırlar, bunlar çaylak, ödeme yapmazmış, milletimiz CHP kafasına kalsa ne bu yollara ne bu barajlara ne bu fabrikalara kavuşamayacağını bildiğim için bunlara cevap vermeyeceğim.

Bu halk kimin çalıştığını kimin de avara kasnak gibi döndüğünü biliyoruz. İnsan ölür kalır eseri eşek ölür kalır semeri , yatırım yaparak büyümeyi sürekli kılarak potansiyeli sürekli kılarak çalışacağız.

19 yılda Cumhuriyeti ve Türkiye’yi nereden nereye getirdiğimizi bilen halk referansımızdır, 84m vatandaşımızın umutlarını güçlendiren projelere imza atmamızdır. Bugün ilk köprüsünün temelini atacağımız kanalın yarın diğer aşamalarına geçeceğiz.

Fatih İstanbul’u fethederken boğazın üzerine birer kandil gibi astığımız eserlerle biz de hayran bırakacağız. İşte Çanakkale 18 Mart köprüsü Altın Boynuz gibi aydınlatacak. İfadelerini kullanan Erdoğan projede yer alan herkesi kutlayarak Allah yar ve yardımcımız olsun ifadelerini kullandı.