Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 1.184 0

Kol saatlerindeki Quartz ne anlama gelir ? Quartz saat nedir ?

Saati Oluşturan Parçalar

1. Pil
2. Adım motoru
3. Çip
4. Çipin quartz osilatörüne ve adım motoruna bağlantı hatları
5. Quartz osilatör
6. Tarih ayar kolu
7-8. Enerji aktarımı yapan dişli ve miller.

Quartz ne anlama gelir ? 

Kol saati alacaksak iki tercihimiz olabilir. Ya dijital ya da analog . Peki kol saatlerinin üzerinde yazan bildirimlerden ne anlamamız gerekiyor. Saat üzerinde genellikle water rezistance ve quartz yazıları bunulur. Bu bildirimlerden water rezistace nin anlamını artık küçük pazar esnafı bile biliyor . Anlamsız ingilizcede su rezistansı olarak belirtilen bu özellik saatin su geçirmez olduğunu belirtir . Ayrıca saatin kaç metrelik bir su basıncına dayanabileceğini belirten bir bildiri de ya saatin arka kapağında ya da karizmatik olması için ön taraflarda bulunur. Örneğin 10 M water rezistance yazan bir saat 10 metre derinliğie kadar su geçirmez. 10 metreden sonra contalar basınca dayanamayıp su geçirir. 

Peki saat üzerinde Quartz yazıyorsa ne anlamalıyız.

quartz

Quartz saatler pilli saatlerdir. Pil ile çalışan saatlere genellikle Quartz saat denir. Bir saati Quartz yapan ana özellik saatin içerisinde Quartz kristal yapısının var olup olmamasıdır. Quartz özellikli saatlerin saniye araları uzundur. İbre hareketleri hatta sesleri rahatlıkla duyulabilir . İbre gücü yüksek olan bu saatler pilleri bitinceye kadar çalışırlar. Quartz kristali elektrik enerjisine maruz kaldığında açığa çıkan titreşim kinetik enerjiye ardından da elektrik enerjisine dönüştürülür. Bu enerji sayesinde önceden sayma süresi hesaplanmış çip elektrik enerjisini düzenleyip adım motoruna gönderir ve  dönme hareketi sağlanır. Quartz özellikli saatlerin ibre ivmeleri yüksektir. Anolog saatlerin ibreleri tik tak şeklinde ilerlerken quartz saatlerin ibreleri akıcıdır.Bu tür saatler 1-2 yıl sonra ya geri kalmaya başlar ya da dururlar. Quartz saatler 7 yıl içerisinde özelliğini yitirir ve artık geri kalmaya ya da durmaya başlar. 

quartz -

Kimyasal ismi Silikon Diyoksit (SiO2) olan quartz dünyada birçok kaya ve kum çeşidinde bolca bulunan bir bileşiktir Ama yüksek derecede saf ve yoğun kuartz kaynağı bulunmadığı için saatlerde kullanılan quartz sentetik quartzdır. quartz maddesinin özelliği piezo elektrik yapıya sahip olamasıdır.Piezo elektrik basınca veya titreşime maruz kalan quartz kristalinin elektrik üretmesi,ya da elektriğe maruz kalan quartz kristalinin titreşim üretmesidir.