Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 163 0

Korona virüs aşısı için umut veren gelişme

British Columbia Üniversitesi yaptığı son araştırmada SARS-CoV-2’nin, COVID-19’a neden olan virüsün ve hücresel düzeyde etkileşimlerinin yanı sıra virüsün kan damarlarını ve böbrekleri nasıl enfekte edebileceğine dair yeni bilgiler sundu.

2 Nisan itibariyle 981.000’den fazla insanı etkileyen ve dünya çapında 50.000 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olacağı düşünülen yeni tip koronavirüs için aşı geliştirmeye çalışan British Columbia Üniversitesi bilim insanları ACE2’nin 2003 yılında küresel bir tehdit olarak kabul edilen viral solunum hastalığı olan SARS için anahtar reseptör olduğunu buldular.

Michael Art Hastanesi Biyomedikal Bilim Araştırma Merkezi ve Toronto Üniversitesi’nde profesör olan Dr. Art Slutsky yeni çalışma ile ilgili “Yeni çalışmamız, APN01 (insan rekombinant çözünür anjiyotensin dönüştürücü enzim 2 – hrsACE2) adı verilen bir ilacın yakında Avrupa biyoteknoloji şirketi Apeiron Biologics tarafından klinik çalışmalarda test edileceğinin çok gerekli doğrudan kanıtlarını gösteriyor.İlaç COVID-19 için antiviral bir terapi olacak, “

Yeni elde edilen sonuçlarla analiz edilen hücre kültürlerinde hrsACE2, koronavirüs yükünü 1.000-5.000 faktör ile inhibe etti. Araştırmacılar, insan kan damarı ve böbreklerinin – insan kök hücrelerinden yetiştirilen organoidler – kopyalarında virüsün bu dokularda doğrudan enfekte olabileceğini ve çoğaltabildiğini gösterdi. Bu, hastalığın gelişimi ve ciddi COVID-19 vakalarının çok organ yetmezliği ve kardiyovasküler hasar kanıtı ile ortaya çıkması hakkında önemli bilgiler sağlar. Klinik derece hrcACE2 ayrıca bu tasarlanmış insan dokularındaki SARS-CoV-2 enfeksiyonunu da azalttı.

Bilim insnaları araştırma özet bilgisinde Artık virüsü yakalayan çözünür bir ACE2 formunun gerçekten çok rasyonel olabileceğini biliyoruz. virüsün bizi enfekte etmek için alması gereken kapıyı hedef alan tedaviyle virüsün üstesinden yakın zamanda gelebiliriz.

Kanada federal hükümeti tarafından desteklenen çalışmanın yakın zamanda test aşılarını ilan etmesi bekleniyor.

İleri Okuma ; https://www.sciencedaily.com/releases/2020/04/200402144526.htm