Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 183 0

Kuantum Sırrı Çözülüyor

Rice Üniversitesi ve Viyana Teknoloji Üniversitesi (TU Wien) ‘de ABD ve Avusturyalı fizikçiler, tarafından yapılan araştırmada iktibiyum, rodyum ve silikonun bir evreden geçerek kuantum dolaşıklığı etkisi oluşturduğu tespit edildi.

Yapılan çalışma, dolaşıklığın kuantum kritikliğini sağlamadaki rolüne kadar en güçlü doğrudan kanıtları sağladı. Araştırmacılar “milyarlarca milyar” akan elektron arasında kuantum dolaşımını gözlemleyerek gelecekteki kuantum bilgisayarların üretilmesi için farklı metodların kullanılabileceğine dair ilk izlenimi de edinmiş oldular.

Kuantum inceleme merkezinde görevli Si , “Kuantum dolaşıklığını düşündüğümüzde, küçük şeyleri düşünüyoruz,Bunu makroskopik nesnelerle ilişkilendirmiyoruz. Ama kuantum kritik bir noktada işler o kadar kolektif ki milyarlarca milyar kuantum mekanik nesne içeren metalik bir filmde bile dolaşıklığın etkilerini görme şansımız var.” dedi.

Uluslararası ekip sonucu almak için her iki parça rodyum ve silikon (YbRh 2 Si 2 ) için bir kısım itterbiyum içeren ultra saf filmler üretmek için oldukça karmaşık bir malzeme sentez tekniği geliştirdi . Mutlak sıfır sıcaklıkta geçekleştirilen testler için uzun zaman harcayan araştırmacılar elde ettikleri verileri daha önceki araştırmalarla karşılaştıdı.

Kuantum düzeyindeki araştırmalara 2016 yılında başlandığını belirten araştırmacılar, o yıllarda faz geçişlerini ve elektron hareketlerini bu kadar keskin izlemek mümkün değildi diyor.

Araştırmacılardan Hanry Si ” “Kuantum dolanması, kuantum bilgilerinin depolanması ve işlenmesi için temel oluşturur. Aynı zamanda, kuantum kritikliğinin yüksek sıcaklık süper iletkenliğini sağladığına inanılıyor. Bu nedenle bulgularımız, aynı temel fiziğin – kuantum kritikliğinin – hem kuantum bilgisi hem de yüksek sıcaklık süper iletkenliği için bir platforma yol açabileceğini gösteriyor. bu olasılık, doğanın harikasına hayranlık uyandıramaz ama şaşmaz. ” ifadeleirni kullanıyor.

Kaynak = https://www.sciencedaily.com/releases/2020/01/200116144105.htm