Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Mobil 54 0

Küresel ve Ulusal Akıllı Telefon Pazarı

Strategy Analytics tarafından yayınlanan verilere göre küresel akıllı telefon pazarı 2021’in ilk çeyreğinde toplamda 100 milyar dolar gelir elde etti. Pandeminin etkisiyle online kalma zorunluluğu arttı bu durum akıllı telefon pazarına can verdi. Geçen yıla göre %37 büyüyen pazarda liderlik Apple ve Samsung’ta. Apple 48 Milyar Dolarlık bir gelir elde ederken Samsung 24,8 Milyar Dolar ile ikinci sırada.

Türkiye Akıllı Telefon Pazarı Ne Durumda ?

BTK tarafından yayınlanan Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Üç Aylık Pazar Verileri Raporu verilerine göre Türkiye’de akıllı telefon pazar lideri %25 lik bir payla Samsung

Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne (MCKS) kaydedilen cihazların markalarına göre dağılımına yer verilen istatistiklere göre 2020 yılının üçüncü çeyreğinde 3.6 milyonu aşkın mobil cihazın IMEI kaydı yapılmış durumda.

Türkiye pazarına yeni girmesine rağmen ciddi bir satış başarısı gösteren Redmi listede 3. sırada. Türkiye’nin lider akıllı telefon markası olarak kendini tanıtan General Mobile 105 bin bin adet ile 7. Sırada bulunuyor.

Bir zamanların en iyi telefon üreticilerinden Nokia ve Siemens listeye giremedi. Eski telefon üreticilerinden pazarda kalmayı başaran diğer bir marka ise Alcatel sayısı az da olsa 10 bin cihazla pazar 13.cüsü olarak listede kalmayı başardı.