Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
KUŞLAR NEDEN PLASTİK YER ?
Genel 196 0

KUŞLAR NEDEN PLASTİK YER ?

KUŞLAR NEDEN PLASTİK YER ?

California Üniversitesi’nden bir gurup bilim adamı deniz kuşlarının bir çoğunun plastik malzemeleri yedikleri için öldüğünü  ve bunun sebebinin , kuşların plastik nesneleri yiyeceklerden ayırt edememek olduğunu belirtiyor. Uzun gagalı kuşların tad alma konusunda oldukça başarısız olduğuna değinen bilim insanları bu sebeple plastik nesneleri sanki yiyecek maddesi gibi zannetiklerini belirtiyor.

Çalışmayı yöneten bilim insanlarından Matthew Savoca ya göre kuşlar sadece kokulara göre besin araması yapıyor ve plastik malzemeler deniz içinde uzun süre kaldıklarında besin maddesi gibi zannedilerek yutuluyor. Yıl içinde milyonlarca kuşun ölümüne sebep olan plastik atıkların azaltılması için Dünya çevre örgütü ve uluslar arası diğer teşkilatlanmalar suda eriyebilen , organik maddelerden oluşan ambalaj ve ürünlerin üretimi için çaba harcıyor.

Son kullanıcı olarak bizlerin de plastik malzemelerden oluşmayan geri dönüşümü kolay ve doğada eriyebilen malzemelerden oluşan ürünleri almaya dikkat etmesi gerekir. Bu eyleme kağıt ve mukavvadan yapılmış tükenmez kalemler kullanarak başlayabiliriz. Son kullanıcının yanı sıra kurumsal şirketlerin reklam için bastırdıkları kalem ve promosyon ürünleri de bu doğrultuda seçmeleri dünyanın ve kuşların geleceği için çok önemli.