Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 14.190 0

LED TV Mavi Ekran Sorunu Çözüldü

Led tv lerde mavi ekran sorunu bir çok kullanıcının mağdur olduğu arızalardan biridir. Ekrandaki görüntünün maviye dönük renk tonunda olması , ekranda vinyet efekti varmış gibi görüntünün olması mavi ekran hatasının belirtilerinden biridir. Mavi hata sorunu bir anda gerçekleşmez. Televizyon çalıştıkça zamanla renk tonlarında oynama olmaya başlar. Farklı odalarda tv veya bilgisayar kullanmayan bir çok kullanıcı değişimin farkında bile olmaz. Genellikle eve misafir geldiğinde “bu televizyonun ekranı neden böyle gösteriyor” gibi geri bildirimler sayesinde tv nin arızalı olduğu anlaşılır. Televizyonda mavi ekran sorunun bir kaç farklı sebebi olabilir;

PANEL KABLOLARINDA ARIZA

TV içerisinde anakart ile panel aydınlatması için görev yapan ticon kartı arasında bulunan. Aynı şekilde ticon ile panel arasında bulunan kablolarda hasar olduğunda tv de mavi ekran sorunu oluşabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kablo arızlarında sepya efekti oluşmaz. Ekranın her yeri eşit olarak aynı renge bürünmüş olur. Ayrıca kablo arızalarında ekrana vurulduğunda renklenmeler ve ekran hataları oluşur. Televizyona orta sertlikle vurulduğunda buna benzer tepkiler almıyorsanız kablo sorunu olmayabilir.

HDMI KABLO ARIZASI

Televizyonu aynı zamanda bir monitör olarak kullanıyorsanız mavi ekran sorunu için HDMI kablonuzu da test etmenizde fayda vardır. Sık olmamakla birlikte mavi ekran sorunu HDMI kablo hasarlarında da oluşabilir. Bunu anlamak için Kablonuzu değiştirip deneyebilirsiniz.

LEDLERİN BİTMESİ

Led TV lerde görüntünün aydınlatılması için led ışıklar kullanılır. Ana renkleri barındıran bu entegre edilmiş led hücreler televizyon bölümünden seçilen izleme moduna göre renk sıcaklığını ayarlar. Bu ledler yüksek lümenlere sahip oldukları için bir süre sonra bitebilir. (Led Bitmesi için BKZ). Panel aydınlatma ledlerinin içinde en uzun yanmaya devam eden renk kolu mavidir. Diğer renk ledler mavi kadar şiddetli aydınlatmadığında ekranda görünen görüntü maviye dönük olacaktır.

Bu tür durumlarda tv paneli sökülür ve panel aydınlatma levhasına sırayla yerleştirilmiş ledler tek tek veya set olarak değiştirilir. Bu işlem tv panelinin komple değişmesi anlamına gelmemektedir. Bu işlemde sadece ledler değiştirilir ve yeni ledler tv yi bir garanti süreci daha kullanmak için yeterlidir.

Televizyonunuzda mavi ekran sorunu varsa teknik destek almak için televizyon tamircileriyle irtibat kurabilirsiniz. Bu işi ben yaparım diyorsanız you tube ve farklı sosyal medya platformlarından led değişim videolarını izleyerek ön bilgi edinebilirsiniz. Aşağıda mavi ekran hatası alan bir tv arızasının çözümü video olarak paylaşılmıştır.