Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 83 0

Lityum iyonlarına ihtiyaç duymayan batarya keşfi

Applied Physics Reviews akademik dergisi, Porto Üniversitesi ve Teksas Üniversitesi’nden Helena Braga ile meslektaşları lityum iyonlarına ihtiyaç duymayan ve büyük oranda kendini şarj edebilen yeni nesil batarya geliştirdiklerini ileri sürdü.

Gelecekte taşınabilir cihazların daha fazla enerjiye ihtiyaç duyacağını belirten araştırmacılar, bu enerjinin sağlanabilmesi için geleneksel yöntemlerin dışında yeni batarya türlerinin geliştirilmesi gerektiğini belirtiyor. Farklı tekniklerle kendini şarj edebilen bataryalar konusunda ilk adımı attıklarını belirten Braga çalışma ile ilgili açıklamasında “Geliştirdiğimiz cam elektrolit, lityum bakımından zengindi ve lityum iyonlarına gerek kalmadan bir batarya yapabileceğimizi düşündüm” ifadelerini kullandı.

Yeni keşfedilen bataryanın ilk etapta sinyal jenaratörlerinde yükesek güce ihtiyaç olmayan sistemlerde kullanılacak. Üzerinde çalışılırsa gelecekte daha büyük güçler için de bataryalar geliştirilebileceğini belirten bilim insanları enerji depolama kavramına farklı bakış açıları getirmeye çalışıyor.

Kendin ve sevdiklerin için evde kal, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan 14 Kuralına harfiyen uy. Hayat eve sığar.


#edvdekal #hayatevesıgar