Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
İnternet 535 0

M2M Ne demek ?

Bilgi teknolojileri jargonunda “Makine’den Makineye” diyebilmenin İngilizce kısaltmasıdır. Türkçe olarak “Makinelerin Haberleşmesi” denebilir. İster kablolu, ister kablosuz olsun makinelerin birbiriyle haberleşmesine M2M denmektedir. M2M kavramı hayatımıza 2015 yılında girmeye başlamıştır. Daha eski tarihlerde de birbiriyle haberleşen sistemler varsa bile bunlar M2M kapsamına sokulmamaktadır. Bilgi teknolojileri jargonuna göre makineler birbirleriyle kablolu veya kablosuz ama matematiksel ifadelerle haberleşirse M2M statüsüne girer.

Yani bir makinenin mafsal veya bir mekanizma ile diğer bir makineye bilgi iletmesi o makine sisteminin M2M statüsünde olduğu anlamına gelmez. Örneğin torna tezgahlarında tornalama bittiğinde , yani parçanın sonuna gelindiğinde makine alarm üreterek torna motorunu durdurabilir. Ama bu mekanik bir süreç olduğu için M2M kapsamına girmez. Eğer o torna tezgahında makine parça silme bittikten sonra bir cep telefonuna ya da bir mail adresine bilgilendirme maili (notification mail) gönderebilmiş olsaydı M2M statüsünde değerlendirilebilirdi.

Gündelik hayatımızda M2M statüsünde bir çok sistemle karşılaşmaktayız, bunlara örnek olarak aracımızın bazı teknik özellikleri gösterilebilir. Mesela aracınızın ESP sistemi bir M2M sistemidir, aracınızla viraja süratli girerseniz araç teker dönüş tur sayısından aracın kaydığını anlar ve ABS beynine ” diğer tekerleri frenle” emrini verir. Bu sayede araç kontrolü kısmen sizden alarak hayatınızı kurtarır.