Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 434 0

Mars’ta Hayat Belirtisi Aramaya Devam

MARS’TA HAYAT ARAMAYA DEVAM

Mars’ta hayat belirtileri aramaya devam eden ABD 2020 misyonu için NASA aracılığıyla yeni açıklamalarda bulundu. NASA tarafından yaklaşık 10 yıldır devam eden Mars araştırmaları önümüzdeki 10 yıl boyunca da devam edecek. Daha önce yapılan araştırmalarda fosil atıklar arayan araçlar 2020 de daha da gelişmiş tetkikler yapabilecek donanımla gidecek. Mars Ay’a göre daha olumsuz uzay iklimine sahip olduğu için Mars’a şimdilik insanlı araç gönderilemiyor. Dünya’da Mars’ta ki araştırmaları yapabilecek donanımlarla hazırlanan araçlar yıllar süren çalışmalarını aynı teknik araçlarla yapmak zorunda. Bu sebeple araç gönderilmeden önce uzay koşullarında hangi malzemelere ihtiyaç duyacağının net bir şekilde belirlenmesi gerekiyor. Bu araştırmaların uzun zaman alması sebebiyle NASA Mars’a 6 veya 8 yıllık peryotlarda ancak araç gönderebiliyor.

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) 2020’de Mars’a göndermeyi planladığı yeni keşif aracının, kızıl gezegende jeolojik açıdan zorlu bir bölge olan Jezero kraterine ineceği bildirildi.2020’deki misyon için seçilen Jezero kraterinin, Mars ekvatorunun kuzeyinde dev havzanın batı kıyısında yer aldığı, 3.6 milyar yıllık arazisiyle gezegenin zaman içindeki değişimi ve astrobiyolojisi hakkında zengin örnekler barındırdığı belirtildi.Dairenin Bilim Misyonu Direktörlüğü yöneticilerinden Thomas Zurbuchen, “Bu eşsiz mekandan örnekler toplamak, Mars ve gezegenin yaşamı barındırma olasılığı hakkındaki görüşlerimizi kökten değiştirecektir” ifadesini kullandı.

Eski zamanlarda nehir deltasına ev sahipliği yapan 45 kilometrelik kraterin, o dönemden kalma organik molekülleri ve potansiyel mikrop yaşamına dair diğer işaretleri muhafaza etmiş olabileceği düşünülüyor. NASA’nın keşif aracı Curiosity, 2012 yılında Gale kraterine inmiş, 6 yıl süren keşif faaliyeti süresince Kızıl Gezegen’in geçmişte mikrobiyolojik canlı yaşamına ev sahipliği yapmış olabileceğine dair çok sayıda kanıt toplamıştı.“Mars Exploration Rover-B” (Mars Keşfi Aracı-B) ya da “MER-B” olarak da adlandırılan Opportunity de NASA’nın Mars keşif aracı programının parçası olarak 2004’te gezegende Meridiani Planum Platosu’na iniş yapmıştı.