Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilgisayar 477 0

Mavi Işık Erken Öldürür

Oregon Eyalet Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bilgisayar, tablet, televizyon gibi cihazların ekranlarından yayılan mavi ışığın beyin hücrelerine zarar verdiğini, ve insan ömrünü kısalttığını kanıtladı.

Yaşlanma ve Hastalık Mekanizmaları’nda da yayınlanan çalışma ya katılan OSU Fen Fakültesi’ndeki biyolojik saatler araştırmacısı Jaga Giebultowicz, telefon ve tablet gibi cihazlardaki yaygın mavi dalga boyuna benzer şekilde, sineklerin mavi LED ışığa günlük 12 saatlik maruz kalma durumlarında nasıl sonuçlar elde edildiğini inceledi. Günde 12 saat mavi ışığa maruz kalan sineklerin mavi ışıktan arındırılmış ortamlara maruz bırakılan sineklere göre daha kısa ömürlü olduğunu tespit eden Giebultowicz, mavi ışığın retina hücrelerine ve beyin nöronlarına zarar verdiğini belirtti.

İnsanların yapay ışık karşısında mavi ışığa fazlasıyla maruz kaldığını belirten bilim insanları tıbbi gelişmelerle insan ömrünün müthiş bir şekilde arttığını buna rağmen mavi ışık ve kimyasal ürünler sebebiyle yaşam ömrünün kısalmaya doğru gittiğini belirtti.

Uzun süre bilgisayar,telefon ve televizyon karşısınd vakit geçirmek zorunda olanların uyku ve sinir bozukluklarıyla karşı karşıya kalmasının kaçınılmaz olduğunu vurgulayan araştırmacılar mavi ışığın ömrü kısalttığını da ekledi.

Mavi ışıktan kurtulmak için neler yapılabilir ?

Günümüzde bir çok telefon ve bilgisayar işletim sistemlerinde mavi ışık kapatma özelliği gece ışığı ve göz dinlendirme gibi isimlerle bulunmaktadır. Bu özelliğin gün ışığının bittiği yani güneşin battığı saatlerde kullanılması mavi ışıktan korunmak için yeterli olacaktır.