Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 100 0

Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ve KoçDigital’den Türk Sanayisi için Mext360 Platformu

Türk sanayisinin nesnelerin interneti, yapay zeka, veri analitiği, eklemeli üretim, dijital ikizler ve ileri analitik yöntemler sayesinde çağın yeni iş modellerini oluşturabilmesi için oluşturulan Mext360 en doğru üretimi en uygun maliyetle ihtiyacı olan kişiye en hızlı biçimde ulaştırmayı vaat ediyor.

Mext360 Lansmanında konuşma yapan MESS Genel Sekreteri Fatih ay ve Koçdijital Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Ali Akarca Mext360 için merak edilenleri anlattı.

Mext360 Hakkındaki yorumunuz nedir ?

MESS Genel Sekreteri Fatih Ay;

Dijital dönüşüm odağında faliyet gösteren Koçdijital ve Koçsistem önemli bir partner, 254 büyük üyeden oluşan ve ihracatın %40 ile 60 Milyar Dolar gelir elde ediyor. Doğrudan ve dolaylı olmak üzere bir milyon kişiye istihdam sağlayan MESS Dünya Ekonomik Forum’una kaydedilen ilk Sendika oldu. Ocak ayında 4.Sanayi Devrimi Sanayi ağına katılan MESS bu katılımlarla sektörün en ileri teknolojilerine dahil olma imkanını buldu.

2025 yılında 75 milyar cihazın etkileşimde olacağı tahmin ediliyor. Sanayide otomasyon potansiyeli %65 ile ilk sıralarda yer alıyor dolayısıyla MESS olarak üyelerimizin çağın yeni teknolojilerini kullanması için Mext360 ı hayata geçirerek üyelerimizin hizmetine sunduk. Mext360 uçtan uca entegre dijital fabrikası ve 5G ile faaliyet gösteren fabrikamızı hayata geçirdik.

Dijital Fabrika , Olgunluk Değerlendirme Hizmeti, Ekosistem , Yetkinlik Gelişim Merkezi olmak üzere 4 gruba ayrılan Mext360 üyelerimizin tüm gereksinimlerini ölçüp değerlendirip gereksinimlerini iletebilmesini sağlıyor. CEO seviyesinden Operatörlere kadar eğitim desteği de veren Mext360 Koçdijital ile IOT tabanlı bir patformu Türk Sanayisi’ne kazandırmayı hedefliyor.

Koçdijital Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Ali Akarca;

Koçsistem olarak 80 den fazla ulusal ve uluslar arası iş ortağı 1500 den fazla çalışma arkadaşlarımız ve iştiraklerimizden aldıımız güçlü sinerji ile Bilgi Teknoloji alanında sistem entegratörü olarak değer yaratmaya çalışıyoruz.

Ülkemizdeki dijital dönüşümün bir kaldıraç etkisine sahip olduğunu düşünüyoruz. İhracatın, markalaşma ve katma değerin Türkiye için çok kritik olduğu bir dönemdeyiz. İhracat konusunda hacimli olan şirketlerden biri olan Kocsistem ve Koçdijital 32 den fazla ülkede dijital dönüşüm projelerini hayata geçiriyor. Bunu yaparken küresel ekonomide önemli karşılığı olan IOT ve ileri Analitiği ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin İlk IOT şirketi ile işletmelerimize güçlü bir IOT dönüşüm sunuyoruz.

MESS ve Koçdijital’in iş birliği ile teknoloji hareketine bir yenisini eklemiş oluyoruz. Türkiye’de Sanayi üretiminin rekabetini arttırmak , bu amaçla bir araya gelmek çok değerli ve önemli.

Mext360 ile şirketlere işlerini uçtan uca yönetme fırsatı sunacağız. İlk hedefimiz Türk sanayisinin istikrarlı bir şekilde yol almasını sağlamak Endüstri 4.0 ve IOT teknolojilerini kullanmalarını sağlayacağız. Platformumuzun yapay zeka ile desteklenen ileri analitik uygulamaları sayesinde IOT uygulamalarını gerçekleştirebiliyoruz.

Ayrıca Endüstri 4.0 için tüm eksikleri MESS ile tamamlamayı hedefliyoruz. Türk Sanayiinin arzu ettiği dönüşüme önemki katkı sağlayacağını düşündüğümüz Mext360 dijital olgunluk analizi konusunda da işletmelere fayda sağlatacak.

Bu iş birliği sayesinde Türkiye’den dünya çapında IOT projelerinin çıkacağına inanıyorum.

Dijital İkizler Nedir ? : Dijital ikizler, bir şirketin ham madde den nihai ürüne kadar kadar tüm tüm üretim süreçlerini dijital ortamda oluşturulan bir simülasyonla desteklemesidir. Üretim sürecinin dijital kopyası olan simülasyon sayesinde üretim tekniklerinde değişiklikler deneniyor ve elde edilen sonuçlara göre fiziksel müdahale sağlanabiliyor.