Microsoft, Ölü İnsanlarla Chatbot Yapmak İçin Patent Aldı

Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi internet sitesinde yer alan patent oldukça ilginç. Gelecekte ölmüş yakınlarınızın fiziksel görünümlerine bürünebilecek VR görüntüye ait kişileri yapay zeka ile buluşturmak isteyen Microsoft teknoloji için gerekli patenti aldı.

ChatBot olarak adlandırılan teknolojide Microsoft, ölmüş yakınınıza ait resimleri ve videoları tarayarak yakınınızın aynısı olacak sanal bir kişi oluşturuyor. Ölmüş yakınınıza ait ses kaydı, resim, yazı veya sizin anlatabileceğiniz ortak anılar üzerinden yapay bir yaşam oluşturan yapay zeka sayesinde sohbet botu ölmüş yakınınızla konuşmanıza imkan sağlayacak.

1 Aralıkta alınan patentte sohbet botunun nasıl çalışacağı, bir kişinin kişiliğini nasıl kullanacağı ve hangi verilerden yararlanacağı belirtiliyor. Şirket, patentinde 21 sayfa olarak sunduğu projeyle bir kişinin veya varlığın sohbet edilebilir bir bot haline getirilebileceğini belirtiyor.

Gerçekten Ölmüş Biri Olmasına Gerek Yok

Patentin sağladığı imkanlar gerçekten ölmüş insanlar üzerinde kullanılmak zorunda değil, ayrıldığınız sevgiliniz, bir şekilde artık görüşmediğiniz ama çok sevdiğiniz herhangi biri veya platonik aşık olduğunuz biri sizin sohbet botunuz olabilir, tabi bu kişilerin sizin sohbet botunuz olması için gelecekte kişisel verileri kullanma kanunlarında düzenlemeler yapılması gerekebilir.

Kaynak: https://indigodergisi.com/2021/01/microsoft-chatbot-teknolojisi-patent/

Muhammet hakkında 2575 makale
Yerelbt.com kurucusu , yöneticisi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*