Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 66 0

Miso Robotics Flippy

Miso Robotics tarafından geliştirilen Flippy adlı yapay zeka robot yüksek çözünürlüklü kameralar ve makine öğrenme desteği ile fritözde cips, hamburger, tavuk, ve sığır eti ızgara yapabiliyor. İnsan müdahalesi olmadan pişme süresini hesaplama, çevirme, süzme, kesme ve servis tabağı hazırlama görevlerini yerine getiren robot mutfakta aşçı görevini çoktan üstlenmiş durumda.

Fast-food hattında siparişlerin hazırlanması konusunda adeta bir insan görevi yapan robot 2016 da piyasaya sürüldüğünde 100 Bin dolardı. 2020 yılı itibariyle imalat ve algoritma geliştirmeleriyle fiyatı da düşüren Miso Robotics, Flippy’i 10 Bin dolara satışa sundu. Aylık 2.000 Dolara saatte 3 dolar kazanç elde edebilen robot ile gerçek bir şahsı karşılaştıran restoran sahipleri gerçek kişiye ayda 4 bin ila 10 bin dolar arasında para ödemek zorunda. Çalışanın sosyal hakları ve robotun sürekli çalışma avantajı düşünüldüğünde fast-food hatlarının vazgeçilmezi olan robot şimdiye kadar Dodger Stadyumu ve CaliBurger de görev yaptı.

Önümüzdeki yıllarda California gibi yüksek iş gücü potansiyeline sahip bölgelerde kullanılması planlanan robotun gelecekte bir çok festfood restoranda etkin biçimde kullanılacağı düşünülüyor. Miso Robotics 13 milyon dolardan fazla yatırım topladı ve şu anda, crowdfunding platformu SeedInvest’teki küçük yatırımcılardan fast-food mutfaklarına itilmesini finanse etmek için 30 milyon dolar daha artırmaya çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir