Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 207 0

MitoPunch Adlı Cihaz Mitokondrial Hastalıkları Anlamada Yardımcı Olabilir

Mitokondrial Hastalıklar Derinlemesine İncelenebilecek

Los AngelesCalifornia Üniversitesi (UCLA) Jonsson Kapsamlı Kanser Merkezi bilim insanları tarafından üretilen MitoPunch adlı cihaz bilim insanlarının hücrelerde kilit önem taşıyan genetik bir bileşeni değiştirerek; kanser, diyabet ve metabolik bozukluklar gibi zayıflatıcı Mitokondrial hastalıklar üzerinde araştırma yapmasına imkan sağlayacak.

Structure of the mitochondrion, illustration.

İki gün önce Cell Reports bülteninde yayımlanan haberde, MitoPunch adı verilen yeni cihazın, mitokondrileri 100.000 veya daha fazla alıcı hücreye nasıl eş zamanlı şekilde aktardığını tarif ediyor. Bu gelişme, mevcut mitokondriyel aktarım teknolojilerinde önemli bir ilerleme niteliğinde. Cihaz, UCLA araştırmacılarının kontrollü ve manipülatif yaklaşımlar geliştirerek, mitokondriyel DNA’daki mutasyonları anlama konusunda yürüttükleri süregelen çalışmaların bir parçası.

Mitokondriyel hastalıkların tespiti ve tedavisi konusunda uzun süren araştırmaların sonucunca elde edilen tarama cihazı bilim insanlarının hücre yapısını daha derinlemesine anlamasına imkan sağlayacak.

Mitokondrial hastalıklar nelerdir ?

Unlike Hücrede enerji siklusunda önemli bir role sahip olan insan mitokondrial DNA’sı, nükleus DNA’sının aksine sirküler yapıda olup sitoplazma içerisinde yer alır ve 16 kb uzunluğundadır. Her hücrede hücrenin fonksiyonlarına göre değişmekle birlikte yüzlerce mitokondrium ve bu mitokondriumlar içerisinde de birden fazla sirküler DNA vardır. Ovum sitoplazması ile yüzbinlerce mitokondrium bulunurken bu sayı sperm sitoplazmasında çok azdır (birkaç yüz). Bunun nedenle, mitokondrial DNA’daki mutasyonlar maternal olarak kalıtılırlar.

Başlıca Mitokondrial hastalıklar Şunlardır;

Leber’in Herediter Optik Atrofisi (LHON)
Kearns Sayre Sendromu (KSS)
Leigh Sendromu
NARP Sendromu
MELAS
MERRF
CPEO
Kardiyomyopati
Ansefalomyopati
Yenidoğan ölümü
Alzheimer
Parkinson
Multisistem Hastalığı
Myodisplastik Sendrom
Myopati
Ataksi
Distoni
Sağırlık