Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
İnternet 251 0

mMIMO Nedir ?

Massive Multi Input Multi Output kelimelerinin kısaltması olan mMIMO Devasa Çoklu Giriş Çoklu Çıkış anlamına gelir. Genellikle radyo haberleşme sistemleri için kullanılan tabir telefon operatorlerinin verici ve/veya alıcı tarafından birden fazla anten kullanarak veri iletişim performansını arttırmayı amaçlar.

2G,3G,4G ve son olarak 5G sayesinde Gbps seviyesine çıkan veri trafiğini diğer cihazlara yayabilmek için geliştirilen mMIMO lar dünyada sayılı şirketler tarafından kurulabilmektedir. Yüksek teknoloji ve yüksek maliyet gerektiren sistemler cep telefonlarımızın konuşma ve internet verilerini baz istanyonları ve cihazlarımız arasında transfer eder.

mMIMO üreticileri arasında en bilinenler Ericsson ve Nokia bulunmaktadır. Nokia Elisa’da Finlandiya ile 2G, 3G ve 4G baz istasyonları ile sıvı soğutmalı bir baz istasyonunu tanıttı ticari operasyonlarda dünyanın ilk sıvı soğutmalı AirScale 5G baz istasyonu ile sıfır bakım, soğutma sistemlerinde standart aktif klima ünitelerine göre yüzde 50 daha küçük ve yüzde 30 daha hafif mMIMO lar üretmeyi başardı.

Nokia ve Sprint, TD-LTE 2.6 GHz bandında muazzam MIMO’nun faydalarını birlikte kanıtladılar. Sprint, mevcut bir LTE frekans bandındaki hem downlink hem de uplink için 3D-Beamforming ile Airscale masif MIMO Adaptive Anten, 64T64R kullanarak TD-LTE spektrumu için büyük MIMO gösteren ilk ABD operatörü oldu.