Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Oyun 460 0

Mobil PubG’yi Bilgisayardan Oynamak

Son zamanların en çok oynanan oyunu olan PlayerUnknown’s Battlegrounds yani namı değer PubG o kadar sevildi ki insanlar telefonlarda ve bilgisayarlarda başka oyun oynamaz oldu. Hatta oyunu oynatmıyor diye telefonunu değiştiren , bilgisayarda oynamak için bilgisayarına donanımlar ekleyen veya yeni bilgisayar alanlar bile oldu.

23 Mart 2017 yılında Brendan Greene tarafından tasarlanan
PlayerUnknown’s Battlegrounds aslında oyuncuları herhangi bir kritere göre seçilmemiş savaş alanı olarak adlandırılıyor. Oyunda hangi ülkeden olduğunuza bakmaksızın sunucu kapasitesine göre 100 ve 50 kişilik maçlar bulunuyor. Bu maçlara katılan oyuncular tek kendileri girmek isterse Solo , iki arkadaş birlikte katılmak isterse duo , maksimum 4 kişi olacak şekilde 4 kişi katılmak isterse de sguard olarak oyun türü seçerek oyuna girebiliyor.

Oyunun iki versiyonu bulunuyor. Bir versiyonu bilgisayar için . Bilgisayar için olan versiyonda bilgisayar sistem gereksinimleri gayet yüksek . Minimum 4 Gb ekran kartı ve 8 Gb ram isteyen oyun bu özellikleri sayesinde her bilgisayar kullanıcısı tarafından oynanamıyor. Dolayısıyla kullanıcılar oyunu oynayabilmek için mobil versiyonuna yöneliyor. Mobil versiyonda da yüksek sistem gereksinimleri isteyen oyun düşük sistemli mobil cihazlar için görüntü ve efektlerden feragat ederek üç farklı kalite modu getirmiş durumda . Düşük , normal , iyi.

Mobil sürümünde son zamanların rekor oyuncu sayısına ulaşan PubG yi telefondan rahat oynamak için telefon üzerine takılan joystick ler bile üretilmekte. Buna rağmen telefonda keyif alamayan ama bilgisayar sistem gereksinimleri yeterli olmadığı için bilgisayar sürümünü oynayamayan kullanıcılar var. Bu tür kullanıcıların PubG keyfinden mahrum kalmaması için yeni yöntemler otomatik olarak geliştirildi.

Kullanıcıların bir kısmı , PubG’yi oynamak için internette ücretsiz indirilebilen android emülatörler kullanmayı denedi ve başarılı oldu. Bilindiği üzere android emülatörler bilgisayar ortamında sanal bir android işletim sistemi kurarak android uygulamaların bilgisayar ortamında çalıştırılması için kullanılıyor. Bu yöntemi oyun için de kullanmanın mümkün olduğunu bilen oyuncular oyunu emülatör üzerinden kullanmaya başlayınca oyun yapımcısı Tencent Games kendi emülatörünü yayınladı ve bilgisayar gereksinimleri düşük olan oyuncuların oyunu sanal bir android üzerinden oynamalarına imkan sağladı.

Emülatör ilk kullanılmaya başladığında mobil oyuncular ile emülatör oyuncuları aynı platformda oyun oynuyorlardı. Tencent Games bu durumun bir nebze önüne geçmek için kendi emülatörünü yayınladı ve emülatörden oyuna girenlere sadece emülatör den oyun oynayanları getirerek oyunda adaletin sağlanmasına yardımcı oldu. Tabi bu durum tam ortadan kalkmış değil . Çünkü Tencent Games’in yayınladığı emülatör ile girildiğinde oyuncunun emülatör kullandığı biliniyor fakat farklı emülatörlerden oynanan oyunlarda kullanıcı bir mobil cihaz kullanıcısı olarak göründüğü için mobil oyuncularla karşı karşıya geliyor.

Oyunun mobil sürümünü bilgisayarınızda oynamak için Tencent Games tarafından yayınlanan emülatörü buradan indirebilirsiniz. Emülatörü indirdikten sonra cihaz gereksinimlerini ve oyun içi ayarları aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

Emülatörü indirip kurduktan sonra aşağdaki alandan ayarlara girin.

Ayar Merkezi açıldığında Temel olarak belirtilen alan sizin ekran görüntüsü resimlerinin nereye kaydedileceğini gösterdiğiniz adres alanı. Patron geliyor olarak adlandırılan ayar ise hangi tuşa bastığınızda yönetimin emümlatörden bilgisayara geçmesi gerektiğini belirlediğiniz tuş. Otomatik ayarda CTRL olarak gelen tulu isterseniz siz değiştirebilirsiniz. Dil ayarlarını da bıradan yapabilirsiniz.

Motor

Oyun için gerekli görüntüleme uygulaması ve sistem gereksinimleri gösterilmektedir. Bilgisayarınız çok kötü sayılmayacak düzeyde iyi bir bilgisayar ise bu ayarları ilk etapta maksimum yaparak oyuna girip akıcılığı test ede ede düşürebilirsiniz. Bu ayarlarda her bilgisayar için standart ayarlar seçilemediği için denemeniz gerekecektir. Ayarlarda görünen maddelerin kısaca açıklamaları şöyle;

İşlem önbelleği

Ekran ram’i ve Ram kullanımı aktif olsun mu ? (Aktif olmalı , aksi taktirde emülatörün mobil için belirlediği limitin üstüne çıkamazsınız ve oyun akıcılığı düşer

Genel işleme özelliğini zorunlu kıl

Zorunlu olmalı . Emülatör sanal bir işletim sistemi olduğu için akan görüntünün bilgisayar tarafından sürekli render edilmesi gerektir.

Dahili ekran kartına öncelik tanı

Bilgisayarınızda onboard ekran kartı var ise ve sadece onboard kullanıyorsanız bu seçeneği seçmeseniz bile onboard üzerinden oynatmak zorunda kalacaktır. Ama bilgisayarınız bir laptop ise veya masaüstü pc de harici bir ekran kartı kullanıyorsanız bu seçenek önemli. Harici ekran kartı kullanan kullanıcılar genelde ekran kartlarını yükseltmek amacı ile taktıkları için bu seçeneği pasif bırakabilir. Çünkü aktif bırakırlarsa emülatör önce dahili ekran kartını görmek isteyecektir. Ekran kartı bios üzerinden kapalı ise veya driver kurulu değilse oyun görüntüsü bozulacaktır.

Düzgünleştir

Oyun görüntüsündeki hataları gidermek için seçebilirsiniz. Online oyunlarda görüntü sürekli render edildiği için bu ayarı açtığınızda oyun akıcılığı olumsuz etkilenebilir. Bilgisayarım iyi ve internet hızım gayet yüksek diyorsanız bu ayarı açarak daha kusursuz bir görüntü elde edebilirsiniz.

Hafıza

Emülatörün bilgisayarınızın ramlerinin ne kadarını kullanmaya izin verdğiniz ile ilgilidir. Emülatör 4 GB kadar desteklediği için max 4 seçebilirsiniz.

İşlemci

Emülatörün işlemcinizin kaç çekirdeğini kullanması gerektiğini seçebileceğiniz alandır. 6 çekirdek işlemci sahibi bilgisayar kullanıcılarının 8 seçmeleri önerilir. Fiziksel 6 çekirdek için sanal çekirdek yaratan sistem 8 çekirdek gibi çalışacaktır.

Çözünürlük

Oyunu oynayacağınız pc nin ekranı için en ideal çözünürlük girilmelidir.

DPI

Oyunu oynayacağınız pc nin ekranı için en ideal DPI girilmelidir.

Oyun ayarlarında yapacağınız ayarların kısa açıklamaları da şöyle özetlenebilir

Oyun Çözünürlüğü

Emülatörün oyunu hangi kalitede göstereceğini belirlediğiniz alandır. Maksimum Ultra HD olarak seçebilirsiniz.

Görüntü Kalitesi

Emülatörün görüntü kalitesi olarak belirleyeceği standardı seçersiniz. Görüntü kalitesi çözünürlük ile karıştırılmamalıdır. Görüntü kalitesinin arttırılması oyun akıcılığını olumsuz etkileyecektir.

Kurulum Videosu;

Kendin ve sevdiklerin için evde kal, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan 14 Kuralına harfiyen uy. Hayat eve sığar.


#edvdekal #hayatevesıgar