Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 90 0

Nano Seramik Sünger Üretildi

Nano Seramik Sünger Arıtma Sistemlerinde Kullanılabilir

Brown Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bilim insanları nano seramik fiber malzeme kullanarak sünger benzeri malzemeler üretmeyi başardı. Normal seramik malzemelerin kırılma eğiliminde olduğunu fakat nano düzeyde durumun farklılık gösterdiğini belirten bilim insanları nano seramik malzemelerin sürünme olarak da deformasyon mekanizmasında atomların tanecik sınırlarına diffüze olarak materyalin kırılmadan şekil değiştirdiğini belirtiyor.

Sıcalıkla şekil değiştirebilecek olan sünger benzeri yeni buluşun arıtma sistemleri için nano teknolojili bir çözüm olduğunu belirten bilim insanları teknolojinin sıcaklık odaklı arıtma sistemlerinde kullanılabileceğini belirtiyor.

Tsinghua Üniversitesi’nden Hui Wu tarafından geliştirilen blow-spinning (üfleme döndürmesi vb.) yöntemi sayesinde hava basıncı kullanarak, seramik içeren sıvı çözeltiyi ufak bir şırınga ile püskürtüp sıvının toplanmasını sağlanıuyor . Püskürtülen sıvı sayesinde kolayca katılaştırarak dönme kafesinde toplanan nano boyutta fiber ısıtıldığında, çözelti uçuyor ve geride karışık bir seramik nanofiber kütlesi kalıyor. Bir parça pamuğu andıran nano sünger kütle sıcağa da çok dayanıklı. Yeni elde edilen nano sünger kütle üzerinde büyütülen bir çiçeği alttan 10 dakika ısıtan bilim insanları çiceğin normal çiçeklere göre daha az solduğunu belirledi.