Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 416 0

Origami Robotlar İçin Gelecek Vaadediyor

Nature Physics’de yayınlanan bir habere göre Hecke, Klosterneuburg’taki Avusturya Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nde fizikçi olan Scott Waitukaitis ve meslektaşları katlanacağından emin olunan farklı algoritmalara sahip origamiyi üretmenin bir yolunu buldular.

Çalışmaya farklı katlanma türleri arasındaki dört açının tanımlandığı tek bir tepe noktasıyla başladılar. Sonra açıların sırasını tersine çevirerek ilgili üç köşe oluşturdular; Her açının, orjinali 180 ° ‘den çıkartarak verilen bir sayıyla değiştirilmesi; Veya her iki adımı da uygulayarak köşe kombinasyonları ile dörtgenler yaratılmasını sağladılar. Araştırmacılar, 65 binden fazla olası dörtgenin arasından sadece 140’ının katlanabileceğini daha önce tespit edilmemiş olasılıklarla tekrar katlanabileceğini tespit etti.

Elde edilen bu kombinasyonlarla gelecekte esnek robotların hareket kabiliyetlerini ve üretim maliyetlerini düşürmeyi planlayan bilim insanları Origami kombinasyonlarını geliştirerek geleceğin robotlarına yetenek sağlamayı planlıyor. Farklı kombinasyonlarla iç içe geçme, katlanma ve burkulma tekniklerini inceleyen bilim insanları elde ettiği hareket türlerinin hangi maddelerden imal edilebileceği için de ayrıca bir çalışma yürütmek durumunda.

Mutfağımızdaki çekmeceden fotoğraf makinemizin shutter’ine kadar Origami tekniklerinden yararlanan bilim insanları geleceğin yetenekli robotlarının orihami olasılıkları sayesinde oluşturulacağını belirtiyor. Araştırma için açıklamalarda bulunan Syracuse Üniversitesi’nde fizikçi olan Christian Santangelo Bu büyük bir ilerleme ve bu konuda oldukça heyecanlıyım” diyor.