Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Otomotiv 481 0

Otonom Araçlar İçin Trafik Algoritması Yayınlandı

Otonom araçların trafik akışını hızlandırması için algoritma geliştirildi.

Gelecekte otonom araçların daha etkin kullanılacağını düşünen araştırmacılar ve bilim insanları otonom araçları insan hayatını kolaylaştıracak şekilde kullanabilecek algoritmaları da geliştirmeye başladı.Geçtiğimiz hafta İsviçre Zürih’teki Robot Öğrenme Konferansı’nda rapor olarak sunulan algoritmaya göre otonom araçla frenleme bilgilerini birbirlerine ileterek aralarında bir tampon oluşturacak . Bu sayede daralan yollar , kavşaklar ve geçitlerde araçların ard arda en az fren kullanarak trafiğin akıcı bir şekilde durmadan devam etmesi sağlanacak.

Algoritma için yapılan testlerde normal otomobillerin% 10’unu kendi kendine giden arabalarla değiştirmek, genel trafik akışını arttırdı,bazı durumlarda ortalama otomobil hızını ikiye katladı. Kendi kendini süren araçlar, kendileri ve önlerindeki arabalar arasında bir tampon oluşturarak kısmen daha az fren yapmaya zorlayarak trafik akışını hızlandırdılar.

Araştırmacılar otonom araç kullanımını test ettikleri %10 luk değerin trafikteki akışı iki kat arttırken tıkalı trafikten geçen araç sayısını %7 arttırdığını gelecekte algoritmalarla yönetilen otonom araçların sayıları arttırılarak trafikte yoğunuk kavramının ciddi oranda sona erdirileceğini belirtiyor. Bu algoritmalar varış süresini uzatıyor gibi görünse de trafikte geçirilen zaman hesaba katıldığında varış süresinin kısalmasına sebep oluyor.

Hollanda’da Delft University of Technology’de çalışan mühendis Meng Wang, “Herkesin parlak bir çözümü veya algoritması varsa, bu çerçeveyi [yeni fikirleri] test etmek için kullanabilirsiniz” diyor.

İlgili video için tıklayınız.