Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 88 0

Parmak İzleri Biometrik Kimlikten Daha Fazlası

İlk dokunmatik ekran tasarlandığında, dokunma sırasında insan vücudunda bulunan statik elektriğin ekran üzerindeki bir ızgara tarafından algılanması sağlanmıştı. Bu durum, istenmeyen dokunmaları da beraberinde getirdi. Daha sonra geliştirilen dokunmatik panellerde daha hassas dokunma verileri kullanılarak istenmeyen dokunmaların önüne geçildi.

Aradan yıllarda geçse, dokunmatik ekranlardaki temel mantık aynı kaldı, statik bir dokunma, dokunmayı fark eden bir ızgara, elde edilen veriyi işleyen bir işlem birimi.

Dokunsal verinin sıfır ve birden daha fazlası olacağını iddia eden bir grup bilim insanı parmak izlerinin dokunma eylemi üzerindeki etkilerini inceledi.

Birmingham Üniversitesi, Seul Ulusal Üniversitesi ve Yonsei Üniversitesi araştırmacıları Güney Kore’deki araştırma kurumu ile birlikte çalışarak özel lazerlerle parmak izlerini inceledi. Proceedings of the National Academy of Sciences’da (PNAS) yayınlanan araştırma sonucuna göre parmak izlerimiz duygusal nemlendirme ile desteklenerek kaygan zeminlerde nem oranını azaltarak sürtünmeyi düşürüyor, tırtışlı ve kuru yüzeylerde nemlendirerek sürtünmeyi arttırıyor.

Gelecekte üretilecek teknoloji ürünlerinde sadece dokunsal verinin yeterli olmayacağını belirten bilim insanları, nem oranı, sürtünme oranı, basınç miktarı verilerinin de kullanılacağını, bu veriler sayesinde kullanıcı deneyimi arttırılmış dokunmatik ekranların üretileceğini belirtiyor.

Elde edilen araştırma sonuçlarının gelecekte daha gerçekçi bir dokunsal his kazandıracağını belirten araştırmacılar insan vücudunun dokunma sırasında salgıladığı nemin hangi durumlarda ne kadar salgılandığı üzerinde çalışmalarına devam ediyor.