Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 101 0

Perseverance’nin Ekolokasyon Lazer Sesleri Paylaşıldı

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) ars’a gönderdiği uzay aracı Perseverance‘nin kayaların yapısını anlamasına yardımcı olabilecek farklı yoğunluklara sahip lazer vuruşlarının seslerini yayınladı. Sound Cloud üzerinden yayınlanan 11 saniyelik seste lazer darbelerinin aynı periyotta farklı yoğunlukta olduğu görülüyor.

NASA’s Perseverance Mars Rover hesabından yapılan paylaşımda “Mars’taki lazer saldırılarının ilk ses kayıtlarını dinliyorsunuz. SuperCam cihazımdaki mikrofon tarafından duyulan bu ritmik vuruş sesleri, ekibimin etrafımdaki kayaların yapısını anlamasına yardımcı olabilecek farklı yoğunluklara sahip.” ifadeleri yer aldı.

Lazer Darbeleri Ne İşe Yarıyor ?

Uzaya gönderilen Perseverance gibi uzay araçları milyonlarca km uzaktan yönetildiği için yön bulmada Ekolokasyon sistemini kullanırlar. Bu sistemin temelinde lazer darbesi nesneye çarpar ve geri döner, lazer darbesinin kaç saniyede geri döndüğü, ne kadar kayba uğradığı analiz edilir ve araç için en doğru yön ve inceleme bölgesi tespit edilir.

Ekolokasyon tekniğini canlılar arasında yarasalar, yunus balıkları ve balinalar kullanmaktadır. Henüz kanıtlanamamış olan farklı canlı türlerinin gerek lazer gerek sonik dalgalarla bu sistemi kullanarak kendilerini tehtidlere karşı koruduğu düşünülmektedir.

Ekolokasyon çalışma sistemi bilim insanları tarafından incelenmekte olup gelecekte otonom araçların kontrolünde kullanılması planlanmaktadır. Tesla tarafından üretilen otonom araçlarda çevre tanıma teknolojilerinde Ekolokasyon benzeri çalışmalar bulunmaktadır.