Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haberler 705 0

Petrolü Seviyorum, Türklerle Çalışıyoruz

Türkiye’nin Barışpınarı harekatı ile bölgede verdiği mücadele başarı ile sonuçlandı. Askerlerimiz iki büyük devlet ile anlaşmalara vararak operasyonu sonlandırdı. Operasyonun ardından ABD’nin bölgeden çekilmesi ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanması için girişimlerin tamamlanması bekleniyordu ama öyle olmadı.

ABD daha önce çekildiği bölgelere tekrar asker göndererek bölgedeki varlığını devam ettireceğini göstermiş oldu. Türk askeri tarafından defedilen DAEŞ, PYD ve PKK kuvvetleri uzun zamandır ABD tarafından desteklenmeye devam ediyordu. Anlaşmalara rağmen ABD’nin bölgeyi silahlandırması kafaları bir hayli karıştırdı.

Hepsi tamam, bir hesap vardır derken Trump bugün Beyaz Saray’da kamera karşısına çıktı ve “Bazı askerlerimizi geride bıraktık, petrolü kontrol ettiğimiz için askerlerimiz geride kaldı. Bölgede Türklerle çalışıyoruz, petrolü seviyorum” dedi.

Trump kamera karşısında “Petrolü elimizde tuttuk, geride kalıp petrolü elimizde tuttuk, açıkçası Suriye sınırında başkaları devriye atabilir. Ve Türkiye, bin yıldır savaşıyorlar bırakın sınırla uğraşsınlar, biz uğraşmak istemiyoruz, biz askerlerimizi geri eve getirmek isriyoruz. Ve bazı askerleri geride bıraktık, çünkü petrolü elimizde tutacağız. Petrolü seviyorum, petrolü elimizde tutacağız. Kürtlerle çalışıyoruz ve doğrusu Türklerle çalışıyoruz, bir çok başka ülke ile çalışıyoruz. Önceki gün dünyadaki bir numaralı teröristi indirerek cok büyük bir zafer kazandık. Belkide son 50 yılın bir numaralı teröristi. Onu indirdik sonra iki numara ve üç numara çoktan görüş açımızda” dedi.

Trump’ın sınırda Türkler uğraşsın biz uğraşmak istemiyoruz açıklaması bölgede rahat hareket edebilmek için Türk askerlerinin mücadele etmesinin planlı bir hareket olduğu algısı yaratmakla birlikte Barışpınarı harekatının kimlere ne yarar sağladığı konusunda tartışmaların yaşanmasına sebep oldu.