Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 23.742 0

PKK BOMBA DÜZENEĞİNİ NASIL KURUYOR ? NASIL ÖNLENEBİLİR ?

eyp-

EL YAPIMI PATLAYICILAR

Doğuda askerlik yapanların iyi bildiği bir konudur bu. El yapımı patlayıcı olarak çıkar askerin karşısına ve korkaklar tarafından sık kullanılan bir yöntemdir. Ülkemizde yıllardır süren iç savaşın sorumlusu olan PKK el yapımı patlayıcıları kurma ve çalıştırma konusunda uzmanlaşmış kadrolara sahiptir. Bu tür saldırılarda patlayıcının yerleştirileceği yer önceden belirlenir , yer belirlenirken dikkat ettikleri konulardan birtanesi  direngi noktasıdır .Direngi noktası : Bombanın bulunduğu yer ile öncesinde ve ya sonrasında herhangi bir noktayı ifade eder .Kuruluş şekline göre hareket halindeki aracın drengi noktasından geçtikten sonra kaç saniye içerisinde patlayıcının bulunduğu noktadan geçeceği hesaplanır . Yapılan hesaplama hedef seçilen araç içinde aşağı yukarı aynı olacaktır .Hesaplamanın araç farkı yaratmaması için patlayıcı ya rampa , ya viraj dönüşü yada bozuk yola yerleştirilir böylece araç hızlı gidemez ve patlatma süresi daha kesin hesaplanır . Drengi noktasını belirleyen saldırgan patlama noktasını çok net görebileceği bir noktada pusuya yatar ve hedef seçilen aracı bekler . Araç drengi noktasından geçtiği anda saymaya başlar , daha önce herhangi bir araçtan alınan drengi zamanı dolduğunda  hedef seçilen araç tam patlayıcının üzerindedir ve kuruluş şekline göre mandallama , telefonla arama ve ya kablo tetikleme ile patlayıcı patlatılır. Bu tür patlayıcılar genellikle merfezlere , yolun bir yanının yamaç olduğu yerlerde , yolun sert kesikler ve kasislerle dolu olduğu yerlere ve yolun alt zeminin tünel kazmaya müsait derecede yumuşak olduğu yerlere kurulur.

eyp

SADECE ARAÇLAR DEĞİL

El yapımı patlayıcılar araçları infilak ettirmek için kurulduğu gibi askerleri direk hedef alabilir. Askerleri hedef alan el yapımı patlayıcılar genellikle askerin zaaflarını kullanır . Arazide rutin taramaya ya da intikale çıkan asker daha önceden (Belki de aylarca) izlenir . Askerin geçiş hattı ve olasılıklar hesaplandıktan sonra askerin dikkatini çekebilecek nesneler intikal hattına yerleştirilir. Cep telefonu , kumanya tenekesi , telefon bataryası , porno dergisi , telsiz , TSK dan çalınmış mayon ve ya mühimmat  en sık kullanılan cisimlerdir . Asker intikal hattında bunları gördüğünde almaya ve ya hareket ettirmeye yeltendiği an patlayıcı görevini yapmış olur. Ayrıca el yapımı patlayıcılar misine germe , zaman ayarlı ve ya basınca duyarlı sensörler / swichler tarafından da patlatılabilir.

8_askerin_sehit_oldugu_olayda_sok_ayrintila

BOMBA NASIL PATLATILIYOR

El yapımı patlayıcılar çok farklı metotlarla patlatılabilir . Bunlardan birtanesi telsiz mandallaması . Bomba düzeneğini patlatacak düzeneğin fünyesini ateşleyecek ateşleme devresi bir telsizin hoparlör çıkı ile tetiklenir . Bomba patlatılmak istendiğinde karşı taraftan  bir telsiz mandallaması gön derilmesi yeterlidir . Kullanılan diğer sistemlerden biri de cep telefonu ile tetikleme . Cep telefonu ile tetiklemede de aynı mantık kullanılır . Telefonun hoparlör çıkışı ateşleme devresini tetikler , karşı taraftan yapılan arama bombayı patlatır .  Son zamanlarda askeri araçlarda kullanılan Jammerler (sinyal karıştırıcı) cep telefonu ile ateşleme düzeneklerinin önüne geçmeyi başarmıştır . Son olarak kullanılan ve henüz önüne geçilemeyen tetikleme düzeneği klasik kablo serme sistemidir .Bombadan pusuya yatılan yere kadar dinamit ateşleme teli serilir ve drengi noktası hesabından sonra ateşleme el ile yapılır .

mobese-tepe

BOMBA PUSULARI DURDURULAMAZ MI ?

Bomba pusuları durdurulamaz mı ? Aslında durdurulur ve bu Türkiye için imkansız bir iş değil . Türkiye’nin batı kesimlerinde her mahallede bulunan mobese izleme sistemlerinin daha gelişmiş  hali doğu bölgelerinde kontrol noktaları ve beton kulelere kurulabilir. Her kule ardındaki kulenin görüş mesafesini destekleyecek uzaklıkta kurulur bir kamera çok net olmamakla birlikte ortalama 4 Km mesafenin görüntüsünü alabilmektedir .4 Km mesafelerle yerleştirilecek kamera düzenekleri bombaların daha önceden yerleştirilmesinin önüne geçebilir.  Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kameralar  kablosuz internet desteğine sahiptir . Böylece kesilebilecek bir kablo sistemine de gerek kalmayacaktır.

Örnek bir pusu videosunu buradan izleyebilirsiniz.

 

Allah Türk askerini ve milletini korusun.