Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 344 0

Polislerin Yeni Silahı Bolawrap

Polislerin suçluları etkisiz hale getirmesi için bir çok yöntem kullanılıyor. Basınçlı su, biber gazı, plastik mermi,elektrik şoku, ses bombası ve gerçek silah. Bu teknikler suçluları engellese de polise zarar verilmesini çoğu zaman engelleyemiyor.

Polislerin suçluları yaklaşmadan etkisiz hale getirmesi için yapılan çalışmalar farklı sistemlerin oluşturulmasını sağladı. Bu sistemlerden biri de geçtiğimiz hafta Arizona merkezli Wrap Technologies tarafından Avustralya polisine sunulan Bolawrap.

Yeni geliştirilen Bolawrap silahı iki ucunda bulunan kancalarla 8 metreye kadar genişleyebilen bir aralıkta 195 metre mesafeden kevlar halat fırlatarak kişileri sarıyor ve etkisiz hale getiriyor. Kişilerin tad, acı duyma gibi yaptırımlarla değil de psikolojik ve özgürlük kısıtlayıcı yaptırımlarla etkisiz hale getirilmesi esasına göre üretilen silah henüz kullanılmaya başlanmadı.

İnsan hakları savunucuları ve sosyologlara göre “insan haklarına aykırı” olarak nitelendirilen silah testlerde başarılı sonuçlar verdi. Victoria polisi tarafından yapılan açıklamada Bolawrap yerine işaret bombaları kullanılarak o kişilerin silah ve biber gazı ile imhası daha yararlı. Silahın polis teşkilatlarınca ne zaman kullanılacağı belli değil.