Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 181 0

Referans olurken nelere dikkat edilmesi gerekir ?

Referans olmak ne demek ?

Referans olmak , bir kişinin başka bir kişinin tutum ve davranışlarına kefil olması olayıdır. Ortada maddi bir tutar olmamakla birlikte ciddi sonuçları olan eylemler gerçekleştirebilecek gerçek bir kişi vardır. Dolayısıyla tutum ve davranışlarına kefil olduğunuz kişi sizi vezir de edebilir rezil de .

Referans olmanın koşulları nelerdir ?

Bir kişiye referans olabilmenin en önemli koşulu o kişiden kıdemli olmanızdır. Kıdemin ne kadar uzun olduğu referansın ağırlığını değiştirmekle birlikte referans olabilme koşuluna etki etmez. Örneğin bir şirkete girdiniz ve deneme süreçlerini başarıyla geçtiniz. 6 aylık sürecin sonunda istediğiniz kişiye referans olabilirsiniz. Referans olmak için yıllarca çalışmış olmanıza gerek yoktur. Referans gösterilen kişinin bölgedeki etki alanı ve hakimiyeti referans talebinde bulunan kişinin kabul edilip edilmemesiyle genellikle doğru orantılıdır.

Referans olabilmek için referans isteyen kişinin bulunacağı bölüme etki edebilmelisiniz . Örneğin çok farklı iş dallarında faaliyet gösteren bir şirketin alt şirketlerinde çalışıyorsunuz ve siz B şirketindesiniz . A şirketine girmek için sizi referans göstermek isteyen kişiye referans olmanız yersiz olacaktır. Referans olabilmek için referans isteyenin kabul edildiğinde referans olan kişi ile aynı insan kaynakları departmanına bağlı olmaları gerekmektedir.

Aynı insan kaynaklarına bağlı olmayan  , şirketlerin aralarında birbirlerini etkilediği departmanlar da vardır. Bu durumda referans olan kişinin diğer şirket üzerindeki olumlu etkisi çok önemlidir. Diğer şirket üzerinde olumlu bir etkinizin olmadığını düşünüyorsanız kişiye referans olmanız olumlu sonuçlar beklerken olumsuz sonuçlar verebilir.

Referans olurken referans isteyen kişiyi tanımanız gerekmektedir. Bir çok şirkette hatır üzerine referans yazdırmalar yaşanmaktadır . Hatır üzerine tanımadan referans olduğunuz kişiler gelecekte şirketi uçuruma götürebilir. Böyle bir durumda hiç tanımadığınız biri için kendi kariyerinizin devamı için olumsuz kanaatler kullanabilecek bir yönetim kadrosunu karşınıza almış olursunuz.

Referans olacağınız kişi ile görüşme başlamadan önce muhakkak görüşmelisiniz . Telefonda veya bilgisayar üzerinden değil yüz yüze görüşerek referans isteyen kişinin iş hakkındaki tutumunu gözlemleyin. Görüşme öncesi tutumu sizin karakterinizi yansıtmayan kişiler için referans olarak kendi prestijinizi zedelemeyin. Gelecekte öfke kontrolünü sağlayamayıp ahlak dışı eylemlere girişebilecek birine referans olmanız kariyerinizi riske sokabilir.

Referans olurken genellikle bir alt pozisyon veya aynı pozisyon için referans olmanız yerinde olacaktır. Bir şirkette genel müdür yardımcısıysanız insan kaynaklarının değerlendirmesi için normal bir işçiye evrak üzerinden referans olmanızla bir vardiya şefi , farklı bir departman için müdür yardımcısı pozisyonuna referans olmanızın yönetim kadrosunun gözünde size ait kanaati etkileyeceği gerçeğini unutmamanız gerekmektedir.

Referans olduğunuz kişinin yapılacak iş ile ilgili deneyim ve tecrübelerinin aranan nitelikleri karşılar düzeyde olup olmadığından emin olun. Eğer referans olduğunuz kişi aranan nitelikleri taşımıyorsa başvuru formunda sizin isminizin olması şirketin personel alım sürecine ne kadar saygı duyduğunuzu yorumlayıp eleştirebilecek bir insan kaynakları uzmanı muhakkak çıkacaktır. Bu durum gelecekte kariyerinizi olumsuz etkilemekle kalmayıp daha sonraki referanslarınız başarılı olsalar bile kabul edilmemesine sebep olabilir.

Referans olmak kişinin tüm davranışlarına kefil olmak demektir. Bu sebeple kime kefil olduğunuzu iyi bilmeniz gerekmektedir. Para veya borca kefil olduğunuzda daha önceden başlamış ve devam etmekte olan bir sürece dahil olursunuz . Kişiye referans olduğunuzda ise daha sonra yaşanacak durumlara ve olaylara kendinizi kendi rızanızla kısmen de olsa dahil etmiş olursunuz.