Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haberler 41 0

Rusya Kovid-19 Aşısını Buldu mu ?

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının iki hafta içinde kullanıma hazır olacağını ileri sürdü. , başkent Moskova’da ki Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen aşının ilk olarak doktorlar ve sağlık çalışanları üzerinde kullanılacağı belirtildi. Ekim ayından itibaren toplu aşı uygulamasına geçecek olan Rusya aşının ithali konusunda bir açıklamada bulunmadı.

Gamaleya Ulusal Epidemioloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü Müdürü Alexander Gintsburg da Aralık – Ocak aylarında 5 milyon doz aşının üretilmesini planlandıklarını ve yıl içinde aşıyı tüm ülkeye sağlayacaklarını ifade etti. Kovid-19 aşısının gönüllü yaptırılacağını vurgulayan Muraşko, “Bazı doktorların virüse karşı bağışıklığı var. Bunların oranı yüzde 20 civarında ve aşıya ihtiyaçları olmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle, aşı olmak doktorun inisiyatifine bırakılacak.”dedi.

Aşının gerçek hastalarda ne kadar işe yarayacağı ve yayılımı durdurma konusundaki başarısı Ekim ayından sonra daha net belli olacak. ABD başta olmak üzere gelişmiş bir çok ülke Rusya’nın aşıyı bulmuş olmasına inanmıyor. Rusya bulduğu aşı hakkında uluslararası sağlık kuruluşlarına bilgi vermiş değil. Dünyayı etkileyen bir sorun hakkında Rusya’nın bireysel yaklaşımı sağlık örgütleri tarafından eleştirildi.