Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Elektrik-Elektronik 265 0

Saniyeler İçinde Şarj Olabilen Bataryalar Geliştirilebilir

SANİYELER İÇİNDE ŞARJ OLABİLEN BATARYALAR GELİŞTİRİLEBİLİR

Mobil cihazların şarj ihtiyacını karşılamak ve şarj süresini kısaltmak için araştırmalar yapan  Central Florida Üniversitesi bilim insanları bir kaç saniyede şarj olup saatlerce enerji depolayabilen esnek kondansatörler geliştirdi. Pil yapısından farklı olarak çok hızlı enerji depolayan esnek kondansatörler şu an kullanılan lion bataryalar gibi hücre paketleri haline getirilirse anında şarj olabilen ve saatlerce kullanılabilen bataryalar elde edilebilir. Kapasitif batarya olarak adlandırılacak bu yeni nesil bataryaların hayatımıza ne zaman gireceği henüz belli değil ama laboratuvar ortamında testler başarılı.

Oksijen ve kükürtün kimyasal tepkimeleriyle üretilen alternatif katmanlardan elde edilen tungsten disülfür ve tungsten trisülfit tabakalarla oluşturulmuş süper kapasitörler 30 bin defa şarj edilebiliyor. Lion pillerin 1500 kez şarj edilebildiğine değinen bilim insanları üretilen bu yeni kapasitörlerin henüz ticari pazar için uygun olmadığını söyledi.

Kapasitör nedir ?

Kapasitör , iki iletken arasına yalıtkan malzeme ve uygun kimyasallar yerleştirilerek elektron depolayan devre elemanıdır. Kısa süreli elektrik depolama işlemi yapan kondansatörler devrelerde şarj – deşarj işlemi için kullanılır ve neredeyse her elektronik devrede muhakkak bir tane vardır.